Max Verstappenin tekemä äkkijarrutus yllätti Lewis Hamiltonin yhtä paljon kuin tämän antama tilaisuus ohitukseen Saudi-Arabian F1-kisassa. Tapahtumien kulku alkaa nyt selvitä lopullisesti.
Saudi-Arabian GP:n tuomaristo määräsi Verstappenin luovuttamaan kisan kärkipaikan Hamiltonille sen jälkeen, kun tämä oli pitänyt johtopaikkansa oikaisemalla mutkassa.
LUE MYÖS: Tyson Fury hyppäsi Max Verstappenin kulmaukseen – britti-iskijältä tiukka palopuhe Red Bull -kuskin puolesta
Hamilton ei kuitenkaan ollut saanut tietoa Verstappenille annetusta käskystä, kun Red Bull -kuski jo näytti antavan tietä. Hamilton jäi erikoisella tavalla odottamaan vastustajansa liikettä, minkä jälkeen Verstappen painoi voimakkaasti jarrua aiheuttaen peräänajon.
Tilanne sai Mercedes-leirin raivoihinsa. Nyt on käynyt ilmi, ettei Mercedes ollut ehtinyt valaista Hamiltonia tilanteesta.
– Meillä ei ollut aikaa ottaa Lewisiin yhteyttä eikä hän osannut odottaa sitä, kertoo Mercedeksen ratatoimintojen johtaja Andrew Shovlin Motorsport.comin mukaan.
Verstappenin äkillisesti antama tarjous ohituspaikasta tuli Hamiltonille toisellakin tapaa yllätyksenä.
– Kun katsoo sitä videolta autosta, voi nähdä, miksi Lewisilla oli ongelma sen kanssa. Max oli aivan keskellä rataa, joka oli tarkalleen kolmen auton levyinen. Hän (Hamilton) ei voinut tietää, oliko Max menossa vasemmalle vai oikealle, Shovlin selvitti.
Yhtäkkiä Verstappen jarrutti erittäin voimakkaasti, mihin Hamilton ei ehtinyt reagoida lainkaan, vaan ajoi Red Bullin perään.

