Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Viisikymppinen mies käytti 12-vuotiasta lasta törkeällä tavalla seksuaalisesti hyväkseen: Tyttö oli nukkumassa isänsä luona, kun toinen mies raiskasi hänet

Kuvituskuva, kuvan lapsi ei liity tapaukseen.
Kuvituskuva, kuvan lapsi ei liity tapaukseen.
Julkaistu 02.12.2019 11:59
Toimittajan kuva

Tiia Palmén

tiia.palmen@mtv.fi

Varsinais-Suomen käräjäoikeus tuomitsi viime perjantaina 48-vuotiaan miehen raiskauksesta ja törkeästä lapsen seksuaalisesta hyväksikäytöstä yhden vuoden ja 10 kuukauden ehdottomaan vankeusrangaistukseen.

Mies pakotti tekohetkellä 12–vuotiaan lapsen sukupuoliyhteyteen kanssaan käyttämällä hyväkseen sitä, että lapsi oli unessa ja siten avuttomassa tilassa kykenemätön puolustamaan itseään. Rikos tapahtui loppuvuonna 2012.

Lapsi oli nukkumassa tekohetkellä

Mies oli sukupuoliyhteydessä tytön kanssa. Teko tapahtui lapsen isän kotona alakerrassa, kun uhri oli nukahtanut sohvalle.

Tyttö heräsi siihen, että mies riisui hänen housujaan ja työnsi sormensa hänen sisäänsä. Sen jälkeen mies piti uhria yläselästä ja hartioista kiinni estäen häntä liikkumasta ja työntyi peniksellään tytön emättimeen.

Mies syyllistyi oikeuden mukaan raiskauksen lisäksi törkeään lapsen seksuaaliseen hyväksikäyttöön, koska hän oli tietoinen siitä, että uhri oli alle 16–vuotias lapsi. Teko oli myös kokonaisuutena arvostellen törkeä.

Rangaistusta kohtuullistettiin

Käräjäoikeus piti 12-vuotiaan tytön kertomusta uskottavana. Lisäksi oikeus kuuli lapsen äitiä ja kahta todistajaa. Oikeus katsoi, että näiden kertomusten ja eräiden muiden seikkojen perusteella asiassa ei jäänyt varteenotettavaa epäilyä miehen syyllisyydestä.

Syyttäjä vaati miehelle rangaistusta törkeästä raiskauksesta ja törkeästä lapsen seksuaalisesta hyväksikäytöstä. Käräjäoikeus kuitenkin katsoi, ettei raiskausta voinut pitää tekohetkellä voimassa olleen rikoslain tarkoittamalla tavalla törkeänä.

Tuomiota kohtuullistettiin, koska mies on tuomittu vuonna 2015 kolmen vuoden ja kuuden kuukauden vankeuteen tapon yrityksestä. Syynä kohtuullistamiselle on se, että rangaistuksen täytyy lain mukaan olla sama, käsiteltiinpä eri aikoina tehdyt rikokset yhdessä tai useammassa oikeudenkäynnissä.

Oikeus siis käytännössä katsoi, että jos ennen viime tuomiota tehty teko olisi käsitelty yhtä aikaa tapon yrityksen kanssa, olisivat miehen seksuaalirikokset pidentäneet kolmen vuoden ja kuuden kuukauden tuomion viiteen vuoteen ja neljään kuukauteen.

Lapsi saa kärsimyskorvauksia

Oikeus määräsi miehen korvaamaan tytölle korvaukseksi kärsimyksestä 10 000 euroa.

Jutun oikeudenkäyntiasiakirjat ja uhrin henkilöllisyys on määrätty salassa pidettäväksi 60 vuoden ajaksi. Oikeudenkäynti pidettiin kokonaan yleisön läsnä olematta.

Käräjäoikeuden tuomio ei ole lainvoimainen.

Lisää aiheesta:

Entinen poliisi käytti tuttavaperheen lasta vuosikaudet hyväkseen – iäkäs mies sai alennusta tuomioonsa Hovioikeus pidensi lapsenraiskaajan rangaistusta kaksinkertaiseksi – aiemmin lautamiehet päästivät ehdollisellaVartijana työskennellyt kolmikymppinen mies käytti 9-vuotiasta lasta hyväkseen – oli lapseen erityisessä luottamusasemassaParikymppinen mies pakotti lapsen väkivalloin sukupuoliyhteyteen Oulussa – tyttö oli avuttomassa tilassa eikä kyennyt puolustautumaanMies tutustui tyttöön ja kehitysvammaiseen naiseen kauppakeskuksessa – seurasi raiskauksia ja törkeä lapsen seksuaalinen hyväksikäyttöMies oli selin, kun kaveri hyväksikäytti 13-vuotiasta – hovioikeus hylkäsi syytteet avunannosta
Lapsen seksuaalinen hyväksikäyttöSeksuaalirikoksetOikeudenkäynnitVankeustuomioRikos

Tuoreimmat aiheesta

Lapsen seksuaalinen hyväksikäyttö
  • Eilen05:24
    Anneli Auer

    Auerin puolustuksen uusista todisteista paljastus: "Jotain on tapahtunut syksyllä 2010"

  • to15:35
    Anneli Auer

    Auer-oikeudenkäynnissä yllätyspäätös

  • 14.10.16:47
    Sosiaalinen media

    Mies vaani lapsia Snapchatissa – lähes seitsemän vuotta vankeutta

  • 26.9.17:17
    Seksuaalirikokset

    Miehelle 15 vuotta vankeutta lapsiin kohdistuneista seksuaalirikoksista – "Erittäin vaarallinen"

  • 23.9.15:10
    Anneli Auer

    Anneli Auerin ex-miesystävä: Sijaisvanhemmat laativat listan Auerin vanhimman tyttären pahuudesta