Suomen Hiihtoliiton pitkäaikainen mäkihypyn ja yhdistetyn lajipäällikkö Matti Pulli, 65, on myös kutsuttu Helsinki 2006 -olympiahankkeen lähettilääksi. Viime viikolla kisojen järjestelykomitea kutsui jääkiekkoilija Saku Koivun lähettilääkseen.
Helsingin kisojen hakemista tukevaan yhteistyöryhmään kutsutaan 15-20 tunnettua suomalaista. Heidän tehtävänään on tehdä olympiahanketta tunnetuksi sekä kotimaassa että ulkomailla. Matti Pulli jää syyskuun lopussa eläkkeelle lajipäällikön tehtävästä, mutta hänen työskentelynsä mäkihypyn hyväksi ei suinkaan pääty. Pulli on jatkossakin tiiviisti mukana Kansainvälisessä hiihtoliitossa mäkihypyn eri valiokunnissa.
Matti Pulli toimi Hiihtoliiton lajipäällikkönä vuosina 1973-76 sekä 1984-98. Hänet muistetaan myös maailman kaikkien aikojen parhaan mäkihyppääjän Matti Nykäsen valmentajana.
(STT)