Marko Björs avaa rakkauselämäänsä ensi kertaa julkisuudessa.
Kouluratsastajana, valmentajana, mallina ja korusuunnittelijana tunnettu Marko Björs, 53, kertoo saaneensa runsaasti positiivista palautetta, kun Marko Björs – Rakkauden seikkailu -uutuusohjelmasta tiedotettiin julkisuuteen.
Kyseessä on Suomen ensimmäinen same-sex-rakkauteen keskittyvä ohjelma.
– Keneltä se on pois, jos ihmiset haluavat elää onnellista elämää? Ihmisten tulisi ymmärtää se, että ei ole muoti-ilmiö olla homo. Ihmisen pitää saada olla sellainen kuin on, Björs kertoo MTV Uutisille ohjelman pressitilaisuudessa.
Björs avaa myös seksuaalisuuttaan ensimmäistä kertaa julkisuudessa. Hänen mukaansa vähemmistöt kohtaavat edelleen ennakkoluuloja.
– Aina kun puhutaan homoista tai vähemmistöistä, heihin liittyy joku ennakkoluulo. Kukaan ei voi suuntautumiselleen mitään, vaan se on synnynnäistä, hän lisää.


