Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Mariupol ei antaudu – neljä syytä, miksi sodassa raunioitunut kaupunki on Kremlille niin tärkeä

4:22Venäjä jatkaa pommituksiaan eri puolilla Ukrainaa – Mariupolissa ukrainalaissotilaat eivät ole suostuneet antautumaanVenäjä jatkaa pommituksiaan eri puolilla Ukrainaa – Mariupolissa ukrainalaissotilaat eivät ole suostuneet antautumaan.
Julkaistu 17.04.2022 18:48

MTV UUTISET – STT – JOUKO LUHTALA

Ukrainan pääministerin mukaan ukrainalaisjoukot piiritetyssä Mariupolin satamakaupungissa eivät aio antautua. Venäjä oli aiemmin asettanut joukoille takarajan laskea aseensa sunnuntai-iltapäivään mennessä.

Ukrainan pääministeri Denys Shmyhal sanoi yhdysvaltalaisen ABC-kanavan haastattelussa, että Venäjä ei ole saanut Mariupolia kokonaan vallattua.

– Kaupungissa on edelleen joukkojamme, sotilaitamme. Ja he taistelevat loppuun saakka, Shmyhal sanoi.

Ennen helmikuun 24. päivä alkanutta Venäjän hyökkäystä Mariupol oli väestömäärältään maan 10. suurin kaupunki, jossa asui noin 430 000 ihmistä.

Mariupolista käydyt taistelut ovat olleet pitkiä ja verisiä. Sekä maasta, lennokeista että satelliiteista otetut kuvat ovat viestittäneet kuvaa tuhotusta kaupungista, joka tuo mieleen toisen maailmansodan Stalingradin.

Ukrainan presidentti Volodymyr Zelenskyi varoitti aiemmin, että jos Venäjä tappaa kaupunkia puolustavat ukrainalaissotilaat, rauhanneuvottelut lähes kaksi kuukautta kestäneen sodan lopettamiseksi päättyvät.

Taistelu Mariupolista on kestänyt merkittävästi pidempään kuin asiantuntijat arvioivat. Tavallaan Mariupol onkin kuin koko sodan kulku tiivistetysti: Venäjän suunnitelmat eivät ole toteutuneet ja Ukrainan puolustus on vastoin odotuksia kestänyt.

Neljä syytä vallata Mariupol

Mariupol on jo liki kahden kuukauden ajan maksanut Venäjälle sotilaita, kalustoa ja aikaa.

Mutta miksi kaupungin valloitus on niin tärkeää Venäjälle? BBC:n turvallisuusasiantuntija Frank Gardner listaa neljä syytä.

Ensinnäkin Venäjä haluaa ehdottomasti varmistaa maayhteyden vuonna 2014 miehittämältään Krimin niemimaalta Donbassiin.

Vaikka maantieteellisesti rannikkokaupunki Mariupol on siis vain pieni läntti kartalla, niin sen sijainti on strategisesti tärkeä.

Toisekseen Mariupol on keskeinen kaupunki Ukrainan taloudelle. Se on Asovanmeren suurin satama, jossa on rutkasti rauta- ja terästeollisuutta.

Kaupunki on myös keskeinen Ukrainan vientiteollisuudelle, sillä rauhan aikana sen kautta laivoihin lastataan muun muassa terästä, hiiltä ja maissia.

Lue myös: Kira, 12, pakeni Mariupolista ja joutui miinan räjähdettyä Venäjän joukkojen haltuun – katso orpotytön tarina

Kolmas syy on propaganda, BBC kirjoittaa. Mariupolissa leiriään pitää sotilasyksikkö nimeltä Azov-pataljoona, jossa on äärioikeistolaisia, mukaan lukien uusnatseja.

Vaikka Azov-pataljoona on vain pienen pieni osa Ukrainan sotilaallisesta kokonaisvahvuudesta, on se ollut Kremlin propagandan keskiössä jo pitkään. Vangeiksi mahdollisesti jäävät Azov-pataljoonan sotilaat olisivat potentiaalisia herkkupaloja venäläiselle propagandakoneistolle.

Neljäs syy on presidentti Vladimir Putinin visioihin lukeutuva Novorossiya eli Uusi Venäjä. Se on 1700–1800-lukujen historiaa käsittelevistä kirjoista tuttu termi. Sana pitää sisällään maantieteellisen alueen, johon lukeutuu myös Ukrainan Mustanmeren rannikko. Tuolla rannikolla sijaitsee myös Mariupol, jonka sinnikäs vastarinta hankaloittaa Kremlin nokkamiehen unelmien toteutumista.

Lue myös: Erikoishaastattelu: Presidentti Zelenskyi herkistyi CNN:lle sodassa kuolleista lapsista – "Isänä sattuu todella paljon"

2:09Tältä näyttää suojassa, jonne ihmiset ovat paenneet jatkuvia pommituksia Itä-UkrainassaTältä näyttää suojassa, jonne ihmiset ovat paenneet jatkuvia pommituksia Itä-Ukrainassa.

Lue myös: Jo kahdeksas Venäjän kenraali on kuollut Ukrainassa – Venäjä vahvistaa Putinin kaiman poismenon

Lisää aiheesta:

"Uniikki mahdollisuus tappaa paljon venäläisiä" – Bahmutilla lähes olematon sotilaallinen merkitys, näiden syiden vuoksi siitä taistellaanSotilaiden kypäräkameravideot näyttävät Severodonetskin katutaisteluiden kaaoksen ja kiväärien sarjatulen – Venäjä ehdottaa antautumistaPutinin mukaan Venäjä takaa turvallisuuden viljan viennille satamissa – MTV Uutiset seurasi sotaa 3.6.Seuraava suuri kaupunkitaistelu Ukrainassa on alkanut – Pekka Toveri: "Edessä kovia päätöksiä"Zelenskyi: Ukraina aikoo ottaa kaiken takaisin Venäjältä – Liettuasta drone-lahjoitus Ukrainalle: MTV seuraa sotaaVenäjän taktiikka Mariupolissa maalaa synkkää kuvaa Ukrainan tulevaisuudesta – Putin haikailee maa-alueiden lisäksi historiaa
Ukrainan sotaVenäjäUkrainaUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ukrainan sota
  • 20:41
    Venäjä

    EU päätti: Venäjän jäädytetyt varat pysyvät jäädytettyinä

  • 20:37
    Alexander Stubb

    Stubb: Suomi ei tunnusta Ukrainalta vallattuja alueita

  • 20:29
    Ukraina

    Ukraina EU:hun jo 2027? EU muuttuisi perustavanlaatuisella tavalla

  • 20:17
    Alexander Stubb

    Kirjeenvaihtaja: Linjat ovat käyneet kuumina, jopa kesken presidentin valtiovierailun – vahvistus: Stubb Berliiniin

  • 18:28
    Alexander Stubb

    Stubb jättää yllättäen Suomen F-35-hävittäjän luovutuksen väliin Texasissa