Lentoyhtiöistä lomautettujen koulutus käynnistyy lahjoitusvaroin, koska Suomessa viranomaisilta ei saatu nopeita päätöksiä.
Edes säätiörahoitusta hankkeelle ei ole vielä tullut. Rahaa haetaankin nyt yksityisiltä yrityksiltä ja myös yksityishenkilöiltä.
Ensimmäisen 10 000 euron lahjoituksen teki ylimmän johdon rekrytointi- ja suorahakuyritys Odgers Berndtson osakkuusyhtiöineen.
– Tällä voimme käynnistää 25 hengen pikakoulutukset. Ei tämä saa olla rahoituksesta kiinni, jos halukkaita koulutukseen on, sanoo Odgers Berndtsonin Suomen yhtiön toimitusjohtaja Patrik Kvikant.
Lue myös: Lentoemäntien huoli: Matkustamoissa köhiviä asiakkaita, mutta töitä on silti tehtävä – Näin Finnair vastaa
Odgers Berndtson -ryhmään kuuluu myös hiljattain ruotsalaisen rekrytointiyritys Novaren kanssa perustettu yhteisyritys Pointer Potential.
Se aikoo keskittyä maahanmuuttajien rekrytointiin, mutta ryhtyikin lennosta vetämään uutta koulutusprojektia.
– Tarkoitus on kouluttaa kevään aikana vähintään 150 lentoyhtiöistä lomautettua, sanoo Pointeria ja projektia vetävä Johanna Korpia.
Ruotsissa koulutus pyörii jo
Malli tulee Ruotsista, missä on jo aloitettu SAS:nlomauttamien lentoemäntien koulutukset. Myös Britanniassa Virgin Atlanticin lentohenkilökuntaa on jo sairaalatyössä.
