Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Liikunnasta apua yli miljoonan suomalaisen toimintakykyä rajoittavaan vaivaan: "Ihan mielettömän tärkeä rooli"

11:23Tuki- ja liikuntaelinsairaudet ovat yleisin työkyvyttömyyden syyEntinen palomies ja useita lonkkaleikkauksia läpikäynyt Heikki Multaharju kertoo omista liikkumistottumuksistaan ulkokuntosalilla.
Julkaistu 10.04.2025 06:32
Toimittajan kuva
Fanni Parma

fanni.parma@mtv.fi

Liikunta on lääke tuki- ja liikuntaelinsairauksien ennaltaehkäisyssä ja hoidossa, eikä sen väkevyyttä saisi ylenkatsoa.

Suomalaisten yleisin syy lääkärikäynnille on tuki- ja liikuntaelinsairaudet. Ne ovat myös suurin syy poissaoloille.

Mielenterveyden ongelmien jälkeen ne ovat myös toiseksi yleisin syy työkyvyttömyyseläkkeelle. Kyse on siis hyvin monia koskettava ongelma.

Yli miljoonalla on jokin pitkäaikainen tuki- tai liikuntaelinsairaus, joka rajoittaa toimintakykyä. Euroopassa joka neljännellä aikuisella on tuki- tai liikuntaelinsairaus. Yleisin on nivelrikko.

Lue myös: Paukkuvatko polvesi? Näissä tapauksissa on syytä hakeutua lääkäriin 

Liike on lääke

Liikunnalla on valtava rooli tuki- ja liikuntaelinsairauksien ennaltaehkäisyssä ja hoidossa.

– Sillä on ihan mielettömän tärkeä rooli, etenkin ihan sieltä lapsesta alkaen, kertoo Tuki- ja liikuntaelinliitto eli Tule ry:n toiminnanjohtaja Marja Kinnunen Viiden jälkeen -ohjelmassa.

Kinnunen on ollut mukana Euroopan Kivuntutkimusyhdistyksen työryhmässä, joka julkaisi viime vuonna suositukset, joiden mukaan pitkittyneen kivun tärkein ja ensisijainen hoito on liikunta.

– Luusto tarvitsee iskutyyppistä liikuntaa ja suunnanvaihteluita, Kinnunen kertoo. 

On kuitenkin totta, että esimerkiksi nivelrikkoihin vaikuttavat myös geenit ja ikä.

– Ne ovat riskitekijöitä, joihin emme voi vaikuttaa, Kinnunen toteaa.

Lue myös: Tämä liikuntaharrastus voi ehkäistä polvikipua ja polven nivelrikkoa

"Yleisin terveydenhuollossa kirjattu asia"

Kinnunen arvioi, että suomalaisessa terveydenhuollossa erilaisten tuki- ja liikuntaelinsairauksien ehkäisyä voitaisiin tehostaa.

– On käsittämätöntä, että politiikan ohjelmissa ei löydy tuki- ja liikuntaelinsairauksille omaa pykälää. Se on kuitenkin yleisien terveydenhuollossa kirjattu asia, Kinnunen huomauttaa.

Kunnissa tulisi asukkaille mahdollistaa monipuoliset liikuntamahdollisuudet, palvelut ja liikuntaneuvonta niin, että matalalla kynnyksellä pääsee liikkumaan vaivattomasti kotiovelta asti.

– Kaikkihan tietävät, että meidän pitäisi liikkua enemmän ja syödä terveellisemmin, mutta siihen tarvitaan myös tukea, Kinnunen muistuttaa.

Suomen fysioterapeuttiliiton mukaan tuki- ja liikuntaelinsairaudet maksavat Suomelle vuosittain miljardeja euroja. 

– Puhutaan isosta kansantaloudellisesta asiasta, Kinnunen toteaa.

Entinen palomies ja kokemusasiantuntija Heikki Multaharju on käynyt läpi useita lonkkaleikkauksia ja joutui jäämään eläkkeelle parhaassa työiässä. Katso hänen kokemuksensa yllä olevalta videolta.

Lue myös:

Euroopassa pitkään suosiossa ollut sometrendi on rantautunut Suomeen

Teetkö istumatyötä? Näin ehkäiset kuolleen pakaran syndrooman

Onko satulatuoli oikeasti hyvä työistuin? Näin käytät oikein

Lue uusimmat lifestyle-artikkelit!

Lisää aiheesta:

Lihasjumi vai vakava vaiva? Selkäasiantuntija avaa kolme myyttiä selkäkivustaKuinka paljon harrastat liikuntaa viikossa? Tietty treenimäärä voisi pidentää elinikääSuomalaisten kunto heikentyy huolestuttavasti – tämäkin liike voi olla monelle jo vaikeaPitääkö olla huolissaan, jos unohtelee yksittäisiä sanoja? Lääkäri kertoo, miksi arki on joskus sanaselityspeliäAhkerasti harrastava Leena ajatteli kipujen johtuvan kovasta treenistä – syyksi paljastui miljoonaa suomalaista piinaava vaivaEläkeläinen Heikki liikkuu aktiivisesti vaivoista huolimatta – tämän takia liikunta olisi tärkeää erityisesti senioreille
Selän terveysSairaudet ja tauditTerveys ja hyvinvointiLiikuntaViiden jälkeenLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Selän terveys
  • 18.8.15:45
    Huomenta Suomi

    Istutko koko työpäivän? Fysioterapeutti kertoo, miten pidät huolta selästäsi

  • 20.7.19:00
    Sairaudet ja taudit

    Selän terveyttä voi parantaa omilla elämäntavoilla – tämä kaikki vaikuttaa

  • 13.7.06:33
    Tupakka

    Tiesitkö? Näin salakavalasti nikotiini vaikuttaa selkääsi

  • 24.6.18:52
    Terveydenhuolto

    Erikoislääkäri kertoo seikan, joka selkäpotilaan vastaanottokäynnillä jää helposti tekemättä

  • 24.6.06:29
    Sairaudet ja taudit

    Iskikö selkäkipu? Lääkäri antaa yllättävän ensihoitovinkin