Leijonat hävisi Kanadalle, seuraavaksi vastaan USA

Kanadan Shane Doan ja Suomen Niklas Bäckström, kuva: EPA/VALDA KALNINA
Kanadan Shane Doan ja Suomen Niklas Bäckström, kuva: EPA/VALDA KALNINAepa
Julkaistu 12.05.2008 22:30(Päivitetty 13.05.2008 09:23)

Suomen jääkiekkomaajoukkue kärsi tämänvuotisen MM-turnauksen ensimmäisen tappionsa häviämällä Kanadalle 3-6-maalein jatkolohko F:n voiton ratkaisseessa kamppailussa Kanadan Halifaxissa.

Kanada vei voittonsa ansiosta lohkon ykkössijan ja Suomi sijoittui toiseksi. Suomi kohtaa näin ollen puolivälierässä Yhdysvallat keskiviikon ja torstain välisenä yönä klo 02.15 alkaen.

Kanada teki kaksi maalia alivoimalla. Suomikin onnistui kertaalleen maalinteossa alivoimalla.

Isäntäjoukkue otti ottelussa heti komennon. Ryan Getzlaf purjehti keskeltä läpi ja vei Kanadan johtoon, kun ottelu oli ehtinyt vanhentua vain 33 sekuntia. Antti Pihlström karvasi kiekon, nousi laidalta ylös ja laukoi alivoimalla Suomen 1-1-tasoituksen ajassa 5.39. Myös Kanada iski avauserässä alivoimalla, kun Shane Doan laittoi 2-1-numerot taululle ohittamalla Niklas Bäckströmin pienestä kulmasta. Suomen ykkösketju puolusti tilanteessa huonosti.

Toisen erän puolivälissä syntyneessä Kanadan 3-1-osumassa Dany Heatley nousi maalille ja nosti kiekon etukulmasta Bäckströmin taakse verkkoon. Kanada teki ottelun toisen alivoimamaalinsa, kun Ville Koistisen syöttö karkasi viivamiehenä pelanneelta Hannes Hyvöseltä ja Patrick Sharp otti kiekon omalla siniviivallaan, spurttasi läpiajoon ja laukoi Bäckströmin längistä 4-1-maaliin.

Kanadan viides maali syntyi päätöserän toisella minuutilla. Shane Doanin laukaus osui ensin suomalaispelaajan mailaan, josta se kimposi maalin edustalla olleen Sami Lepistön kypärän kautta verkkoon.

Pihlström vastasi kolmannen erän yhdeksännellä minuutilla Suomen toisesta maalista. Mikko Koivu pohjusti maalipaikan nopealla syötöllään. Kaksi minuuttia ennen loppua Heatley laukoi turnauksen yhdeksännen maalinsa. Tuomo Ruutu kaunisteli Suomen maalisaldoa onnistumalla 23 sekuntia ennen loppua.

Johtoasemassa Kanada sulki keskialueen rutinoidusti. Suomen puolustajien avaavat syötöt viipyivät turhan pitkään.

Pihlström pippurisena

Vain 21,5 tuntia aiemmin kiihkeän ottelunsa USA:ta vastaan lopetellut Suomi aloitti maanantaina ennakkoluulottomasti. Leijonat ei viime vuoden MM-finaalivastustajansa Kanadan taklauksia kainostellut.

Energinen laitahyökkääjä Antti Pihlström oli kaukalossa kuin kotonaan. Pihlström ampui alivoimalla Suomen 1-1-tasoituksen, kun Ossi Väänänen istui jäähypenkillä koukkaamisesta hankkimaansa kahden minuutin rangaistusta.

Pihlströmin kuti oli niin pippurinen, että kiekko kimmahti suoraan takaraudasta takaisin kentälle. Hänen hyvän pelivireensä pani merkille myös valmennusjohto, joka nosti Pihlströmin toisessa erässä Mikko Koivun ja Tuomo Ruudun rinnalle kakkosketjuun.

Ylivoimalla hyökkääjiä ahkerasti kuormittava Suomi sortui tällä kertaa riskeihin. Kaksi päästettyä alivoimamaalia ei Kanadan tasoista joukkuetta vastaan vetele. Kanadan vaarallisin hyökkäysketju oli Heatley-Getzlaf-Rick Nash. Kolmikko on sekoitus nopeutta ja voimaa, mitä vastaan Suomella ei ollut rohtoja.

Suomen ykkösketju Ville Peltonen-Saku Koivu-Teemu Selänne näytti pelitaakkansa alla uupuneelta. Pelikieltoaan kärsineen Olli Jokisen poissaolo verotti vaihtoehtoja hyökkäyksessä.

Lue myös:

Tuomo Ruutu: Maalinteossa paljon parannettavaa
Kanadan Sharp: Suomi pelaa kuin NHL-joukkue
Koistinen: Ei työnnetä päätä pensaaseen
Shedden manasi puolustuksen virheitä
Heatley: Alivoimamaalit ratkaisivat
Kanadan Doan iloinen Yhdysvaltojen välttämisestä
Pihlström antoi kovia näyttöjä NHL-pomoille
Vaisusti pelannut Selänne: Pelissämme paljon hyvää
Bäckström: Täällä ei voi pelata "havaijikiekkoa"

Jääkiekon MM-turnaus, Kanadan Halifax:

F-lohko:

Kanada-Suomi 6-3 (2-1, 2-0, 2-2)

1. erä: 0.33 Ryan Getzlaf (Brent Burns-Rick Nash) 1-0, 5.39 Antti Pihlström av. 1-1, 9.29 Shane Doan av. 2-1.

2. erä: 30.17 Dany Heatley (Getzlaf-Nash) 3-1, 39.12 Patrick Sharp (Jamal Mayers) av. 4-1.

3. erä: 41.07 Doan (Jonathan Toews) 5-1, 48.34 Pihlström 5-2, 58.02 Heatley (Nash-Getzlaf) 6-2, 59.37 Tuomo Ruutu (Mikko Koivu-Jussi Jokinen) 6-3.

Maalivahtien torjunnat: Pascal Leclaire Kanada 8+7+9=24, Niklas Bäckström Suomi 5+5+6=16.

Rangaistukset yhteensä: Kanada 5x2 min = 10 min, Suomi 3x2 min = 6min.

Tuomarit: Christer Larking Ruotsi-Markus Vinnerborg Ruotsi (Fredrik Ulriksson-Tobias Wehrli Sveitsi).

F-lohkon sarjataulukko

 Kanada 5  5  0  0  0    30- 9   15
 Suomi  5  3  1  0  1    16-12   11
 USA    5  3  0  0  2    25-13    9
 Norja  5  1  0  1  3     8-20    4
 Saksa  5  1  0  0  4    13-27    3
 Latvia 5  1  0  0  4     8-19    3

(MTV3-STT)