Suomen NBA-tähti Lauri Markkanen sai ruotsalaisasiantuntijalta risuja hänen esityksestään Saksaa vastaan EM-kisojen välierässä.
Lue myös: Saksan NBA-huippu ällistyi Susijengistä
Lue myös: Pettymys paistoi Susijengi-tähtien kasvoilta: "En tässä kameralle halua sanoa"
Suomen menestystarina koripallon EM-kisoissa huipentuu finaalin sijaan pronssipeliin sunnuntaina. Saksa kukisti Susijengin perjantain välieräottelussa 98–86.
Saksa meni puoliajalla 14 pisteen johdossa, kun tilanne oli hallitsevan maailmanmestarin hyväksi 61–47.
– Jos antaa vastustajalle yli 60 pistettä ensimmäisellä puoliajalla, ei voi voittaa EM-ottelua tällä tasolla, sanoi Ruotsin yleisradioyhtiön SVT:n koripalloasiantuntija Nick Rajacic ottelun aikana.
– Maailmanmestareille häviämisessä ei ole mitään hävettävää. He eivät pelaa huonoa ottelua, mutta eivät myöskään hyvää. He ovat hieman liian keskinkertaisia.

