Kuulalegenda Mika Halvari ryhtyy Arttu Kankaan, 25, valmentajaksi, tiedottaa Urheiluliitto.
Videolla Tulosruudun juttu syyskuun Suomi–Ruotsi-yleisurheilumaaottelusta.
Kangas hakee Halvarin johdolla uutta kehitysaskelta toimittuaan aiemmin Matti Yrjölän alaisuudessa. Työntäjä kokee, että on "uuden askeleen aika".
– Mikan kanssa on oltu tekemissä reilut pari vuotta. Meillä on ollut leirejä, jossa hän on ollut mukana. Niiden perusteella tuli sellainen tunne, että tällainen yhteistyö voisi toimia. Kysyin sitä Mikalta ja hänelle se sopi, Kangas kertoo tiedotteessa.
Halvari on aiemmin käynyt Kyrösjärven kuulantyöntäjien epävirallisen kerhon leireillä Ikaalisissa ja Kyröskosken kentällä antamassa Kankaalle neuvoja.
– Se lähti siitä, että tavattiin jouluna 2015. Leirejä on ollut 3–4 kertaa vuodessa ja muutaman kerran yhden päivän tapaamisia. Sitä kautta Artun tekeminen on minulle tuttua, Halvari sanoo.
"Olen nähnyt Artulla todella hyviä ja pitkiä työntöjä"
Halvari aloittaa ensimmäisen henkilökohtaisen valmennuspestinsä.
– Siltä pohjalta lähdettiin, että katsotaan nyt yksi vuosi. Jos me molemmat olemme sen jälkeen tyytyväisiä, en näe syytä miksei jatkettaisi, Halvari summaa.
Kankaan ennätys 20,30 on kahden vuoden takaa, mutta Halvari näkee työntäjällä edellytyksiä paljon parempaan.
– Olen nähnyt Artulla todella hyviä ja pitkiä työntöjä. Ne vaan tulivat väärään aikaan. Silloin ei ollut kilpailuja. Hänellä on resursseja työntää pitkälle, Halvari kuvailee.
– Minä pyrin siihen, että nostamme Artun huonon päivän tasoa. Se on nyt 18,20-18,60. Tavoite on saada se nousemaan sinne 19,40–19,60:n väliin. Kun se tapahtuu, hyvänä päivänä on mahdollisuus tehdä kovia tuloksia.
Halvari, 48, voitti omalla urallaan hallimaailmanmestaruuden, ulkoratojen MM-hopeaa ja halliratojen EM-hopeaa. Hallissa hän työnsi hurjaksi ennätyksekseen 22,09.