Aatu Kangasniemi lähtee mitalisuosikkina Tampereen alle 20-vuotiaiden EM-kisojen kahteen lajiin. Moukarinheitossa hän on tilastoissa toisena, ja sama tilanne on kuulantyönnössä, mutta siinä Kangasniemi on ottanut jopa suosikin viittaa itselleen viimeaikaisilla otteillaan.
– Jos pystyy 20,5 metriä työntämään, niin sillä olla vahvoilla. Mielellään sinne hujakoille lähdetään työntämään, Kangasniemi linjaa.
Etukäteen kuulantyönnössä Kangasniemen pahin vastustaja on Hollannnin Jarno Van Daalen, jonka kauden paras sekä oma ennätys on 32 senttiä parempi kuin suomalaisella. Kaksikon viimeisten kisojen tulostarkastelu kääntää kelkkaa kuitenkin suomalaisen puoleen.
Van Daalen työnsi viimeisessä kilpailussaan hyvän tuloksen 20,56, mutta se on silti yli puoli metriä huonompi kuin hänen ennätyksensä 21,08. Kangasniemen tuloskäyrä sen sijaan näyttää tiukasti ylöspäin. Kauden viimeisessä kuuden kilon kuulalla työnnetyssä kisassa syntyi oma ennätys 20,76.
– Aika pitkälle venytettiin treenikautta kesälle, ja EM-kisoihin on haettu nopeaa ja terävää kuntopiikkiä, Kangasniemi kertoo.
Kovin montaa uhkaajaa tilastojen perusteella ei Kangasniemen mitalin tiellä ole, sillä Euroopan tilastokolmonen Tshekin Frantisek Jaburek on työntänyt 20,03. Sen jälkeen kanssakisaajien tilastotulokset alkavatkin 19:llä.
– Ei siellä 20 metrin hujakoilla hirveästi kisakumppaneita samoilla senteillä liiku. Totta kai lähdetään hakemaan 20 metrin tulosta. Uskon, että kunto yltyy ennätystasolle ennen EM-kisoja, Kangasniemi kaavailee.

