Virpi Kuitusen uran viimeinen viikonloppu etenee mitalivauhdilla. Kuitusen seura Kangasniemen Kalske venyi lauantaina kultamitaliin maastohiihdon naisten 3x5 kilometrillä, kun Kuitunen repäisi perinteisen hiihtotavan avausosuudella jo lähes puolen minuutin eron muihin.
- Meno ei ole sellaista kuin se on joskus ollut, mutta kyllä viestit sytyttävät, Kuitunen hymyili.
Lauantainen kultamitali oli Kuitusen uran 12:s SM-laduilla. Kirkkaimmista mitaleista kymmenen on tullut henkilökohtaisista kilpailuista. Lauantaisen viestikullan lisäksi Kalske juhli 2008 SM-parisprintissä Kuitusen ja Silja Tarvosen voimin.
Tarvonen ja perjantaina Kuitusen kanssa parisprintin hopeaa hiihtänyt Heini Hokkanen pitivät Kontiolahdella Kalskeen paikan viestin kärjessä. Hokkanen sai kisan jälkeen maistaa menestyvän hiihtäjän elämän rutiineja, kun hänelle tuli kutsu dopingtestiin.
Kolmiosuuksisen viestin hopealle kiri Oulun Hiihtoseura, jonka asemat paranivat ratkaisevasti Riitta-Liisa Roposen huimalla kakkososuudella. Maratoonarina paremmin tunnettu Maija Oravamäki piti seuran kakkosena, kun häntä takaa ajaneelta Riikka Sarasojalta loppui ankkuriosuudella tavallaan matka kesken. Oulun avaaja oli Eeva Palosaari.
Sarasoja nosti viime vuoden mestarin Lappeen Riennon kolmanneksi, mutta ei päässyt viittä sekuntia lähemmäksi oululaisia. Joukkueen muodostivat paluun SM-laduille tehnyt Satu Sikanen ja tällä kaudella jo neljä SM-mitalia hiihtänyt Mirva Rintala. Sikanen ehti olla seitsemän vuotta sivussa, tosin pitkän matkan hiihdoissa tuona aikana kisaten.
- Olen kuntoileva perheenäiti. Uskomatonta, että sain SM-mitalin, mutta se on näiden mainioiden joukkuekaverien ansiota, Sikanen tuuletti.
(MTV3-STT)
