Seefeldin MM-kisat olivat Norjan Ingvild Flugstad Östbergille jättimenestys. Hän osallistui yhtä vaille kaikkiin kisoihin ja otti jokaisesta mitalin.
Östbergillä oli ennen Seefeldiä neljä arvokisamitalia, olympiakullat parisprintistä ja viestistä, maailmanmestaruus parisprintistä ja olympiahopeaa sprintistä. Kahdeksan päivän aikana oma mitalisaldo yli tuplaantui.
Östberg napsi Seefeldistä pronssit kympiltä ja parisprintistä sekä kolme hopeaa: yhdistelmäkisasta, viestistä sekä tänään 30 kilometriltä. Östberg syötti kisoissa katkeraa kalkkia Suomen Krista Pärmäkoskelle, kun hän puristi kympillä viimeiset metrit raivolla ja kurotti pronssille 1,4 sekuntia ennen suomalaista.
– Tämä oli heittämällä enemmän kuin uskalsin unelmoida. Viisi mitalia viidestä kisasta on uskomatonta. Tavoite oli ottaa ensimmäinen henkilökohtainen MM-mitali, nyt niitä on kolme ja kaksi joukkuemitalia, Östberg äimisteli MTV Urheilulle Seefeldissä.


