Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
F1
F1
Etusivu
Kuljettajien pisteet
Valmistajien pisteet

Kova näkemys: Ferrarilta suora viesti Lewis Hamiltonille – "Miksi he haluaisivat sitä ristiriitaa?"

2019 Getty Images
Julkaistu 15.01.2020 06:11
Toimittajan kuva
Ossi Karvonen

ossi.karvonen@mtv.fi

ossikarvonen

Miksi Ferrari enää haluaisi Lewis Hamiltonin palveluksia, kun he kiinnittivät Charles Leclercin ykköskuskikseen, intialaiskuski Karun Chandhok huomauttaa. 

Loppukaudella 2019 nousi paljon huhuja siitä, että Ferrari ja Mercedes-mestari Hamilton neuvottelisivat yhteisestä tulevaisuudesta. Uutisten taustalla olivat brittitähden ja Ferrarin puheenjohtajan John Elkannin yhteiset tapaamiset.  

Näiden huhujen jälkeen on saatu vahvistukset kahdesta isosta sopimusuutisesta: Charles Leclerc jatkaa Ferrarilla vuoden 2024 loppuun ja Max Verstappen Red Bullilla kauden 2023 loppuun. 

LUE MYÖS: Charles Leclerc leikki tulella: suututti Ferrarin salailullaan – "En tee sitä toiste"

Chandhokin mielestä tämä on Ferrarilta selvä merkki siitä, että Leclerc on tulevaisuudessa heidän ykkösnimensä. 

– En usko, että Hamilton menee Ferrarille Leclercin tehtyä jatkosopimuksen. En usko, että Ferrari asettaa Lewisia Leclercia vastaan. En näe sen tapahtuvan, muun muassa F1- ja Formula E -sarjoissa ajanut Chandhok totesi Autosportin kansainvälisessä show'ssa. 

Kauden 2021 kuskipalettia puntaroi myös MTV Urheilun toimittaja Mikko Hyytiä kommentissaan: kun F1-sarjan nuoret tähdet Verstappen ja Leclerc on kiinnitetty muihin huipputalleihin, Mercedeksen on pakko pitää kiinni Hamiltonista. 

– Leclerc on nyt Ferrarin tulevaisuus. Miksi he haluaisivat luoda ristiriitaa kahdella ykköskuskilla? Nyt voidaan puhua vain siitä, että Lewis jatkaa Mercedeksellä, Chandhok summaa. 

Lähde: express.co.uk

Lisää aiheesta:

Red Bullille kipinöitä? – Mercedes-pomo Toto Wolff lataa: "Sinun ei pitäisi koskaan kuvitella, että sellainen toimii"Toto Wolffilta rajua vihjailua Max Verstappenista ja Charles Leclercistä – F1-markkinoille lisää draamaaKimi Räikkösen paikasta tehtiin jo periaatepäätös? F1-toimittaja varma, että Charles Leclerc ohitti toisen kuskin FerrarillaMax Verstappenilta pollea linjaus Ferrarin suuntaan: ”Hänellä ei ole mitään vaikutusta siihen, saanko paikan vai en”Toinen mestari rinnalle? Charles Leclerc kertoi kantansa Lewis Hamiltonin Ferrari-kytköksiinF1-tallipomo vetää maton kuumien siirtohuhujen alta: ”Miksi he vaihtaisivat tallia?”
F1Lewis HamiltonFerrariCharles LeclercMercedesUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

F1
  • 12:25
    Red Bull

    Red Bullilla tuulee: Helmut Marko lähtökuopissa? – "Voin vain kiittää häntä"

  • 10:53
    Lewis Hamilton

    Lewis Hamiltonille riitti – "Irtaudun täysin yhteiskunnasta"

  • Eilen17:52
    Moottoriurheilu

    F1-mestari Lando Norris puhkesi kyyneliin

  • Eilen16:50
    F1-tulokset

    F1-kausi 2025: MM-pisteet ja tulokset

  • Eilen16:32
    F1-liveseuranta

    Lando Norris on maailmanmestari! Näin jättipanosten F1-huipennus eteni