Lasten ja nuorten syyslukukausi alkaa lähiopetuksessa tuttujen koronatoimien kera. Samalla kouluissa katseet kiinnittyvät muihin syksyn uudistuksiin, niistä merkittävimpänä oppivelvollisuuden laajentaminen. Ilman koulupaikkaa on yhä kolme prosenttia peruskoulun keväällä päättäneistä nuorista.
Kouluissa valmistaudutaan jo täyttä häkää tulevaan syyslukukauteen, joka alkaa ympäri Suomen tulevan kahden viikon aikana. Peruskoulun aloittaa hieman alle 60 000 ekaluokkalaista.
Hygieniasuositukset ovat pitkälti samat kuin viime lukuvuonna. Kouluissa pestään käsiä ahkerasti ja huolehditaan hyvästä ilmanvaihdosta. Ryhmiä pidetään erillään päivien ajan ja toimintaa porrastetaan tungoksen välttämiseksi. Suoraa kosketusta vältetään, ja toisen asteen oppilaitoksissa pyritään kahden metrin turvaväleihin.
– Lähtökohtaisesti hygieniasuosituksissa on samat ohjeistukset kuin viime lukuvuonna, mutta nyt on tarkennettu, että maskien käyttö on tärkeää, ja kannustetaan vahvasti ottamaan rokotuksia, kertoo Opetushallituksen lakimies ja luokanopettaja Laura Francke.
Torstaina hallitus päätti koronarokotusten laajentamisesta 12–15-vuotiaisiin. Alaikäinen voi itse päättää rokottamisesta, jos hän ikänsä ja kehitystasonsa perusteella kykenee siihen. Rokotukset voidaan järjestää myös koulujen tiloissa.
Kaikista tärkeintä olisi kuitenkin olla päästämättä lasta tai nuorta päiväkotiin tai kouluun vähänkään oireilevana.
Lue myös: Suomessa 752 uutta koronatartuntaa, STM esittää 12–15-vuotiaiden rokottamista ja ravintoloiden aukioloihin rajoituksia – tällainen on koronatilanne nyt Suomessa ja maailmalla
Samaan aikaan kiritään oppimisvajetta ja varaudutaan tulevaan
Kouluun palaavaa henkilökuntaa huolettaa erityisesti se, miten mahdollisesti isoiksi kasvaneet oppimiserot saadaan kurottua umpeen. Pandemia-aikana osa koululaisista on ollut pitkiäkin aikoja etäopetuksessa. Eniten etäopiskelua on ollut toisen asteen opiskelijoilla, siis ammattikoululaisilla ja lukiolaisilla.
