Kiinan koronaviruksen nopea leviäminen on saanut valtiot eri mantereilla tekemään kaikkensa, jotta epidemia ei ujuttautuisi omalle maaperälle.
Mongolia sulkee Kiinan rajan autoilta ja jalankulkijoilta. Maassa ei ole toistaiseksi todettu yhtään virustartuntaa. Varapääministeri perusteli päätöstä sillä, että virusta on tavattu Kiinan puolella Sisä-Mongolian autonomisella alueella, jossa asuu mongoleita.
Ulkoministeriö kehottaa suomalaisia välttämään turhaa matkustamista Kiinan Hubein maakuntaan, jonka pääkaupungista Wuhanista koronavirus on levinnyt.
Lue myös: Suomalaisten evakuointia Kiinan koronavirusalueelta ei suunnitteilla – moni muu maa evakuoi jo
Muun muassa Saksa harkitsee kansalaistensa evakuointia eristetystä Wuhanista. Yhdysvallat ja Ranska ovat jo ilmoittaneet hakevansa kansalaisensa pois kaupungista tilauslennoilla.
Malesia puolestaan keskeyttää viisumien myöntämisen Wuhanista ja muualta Hubein maakunnasta saapuville kiinalaisille. Malesiassa on todettu tähän mennessä neljä koronavirustartuntaa.