Alustavat tutkimustulokset vihjaavat, että koronatilanteen aiheuttama stressi voi näkyä myös kuukautiskierrossa.
MedRxiv-palvelussa ilmestyneessä, vielä vertaisarvioimattomassa artikkelissa brittitutkijat esittävät, että koronaviruspandemia voi näkyä kuukautisissa.
Tutkijat kirjoittavat, että pandemia on vaikuttanut ihmisten stressitasoihin, liikuntaan sekä ravitsemukseen. Fyysinen ja psyykkinen stressi vaikuttavat hormonitoimintaan, minkä vuoksi stressi voi näkyä myös kuukautiskierrossa.
Muutoksia kuukautiskierrossa, vuodossa ja kivuissa
Noin 750 osallistujan täyttämä kysely paljasti, että 52 prosenttia naisista oli kokenut koronasulun aikana muutoksia kuukautiskierrossaan. Yli kolmannes vastaajista oli huomannut vuodon määrän muuttuneen.
Osallistujien raportoima huoli läheisten tai omasta terveydestä oli selvästi yhteydessä epänormaaleihin kuukautisiin. Työstä koettu stressi oli yhteydessä lisääntyneeseen vuotoaikaan.
Samankaltaisista tuloksista raportoi brittilehti The Telegraph jo viime keväänä.
Kuukautiskiertoa seuraavaa sovellusta käyttävät naiset raportoivat ensimmäisen koronasulun näkyneen esimerkiksi muutoksina kuukautiskierron pituudessa. Moni nainen kertoi myös kärsineensä enemmän kuukautisiin liittyvistä krampeista, vuodon olleen normaalia runsaampaa sekä mielihalujen ja turvotuksen lisääntyneen.