Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kommentti: Perussuomalaisten "uusi" linja kävi selväksi heti

26:30Riikka Purra piti puheen perussuomalaisten puoluekokouksessaKatso Riikka Purran puhe tästä.
Julkaistu 14.06.2025 11:07
Toimittajan kuva

Jaakko Loikkanen

jaakko.loikkanen@mtv.fi

@jaakkoloikkanen

Puheenjohtaja Riikka Purra avasi perussuomalaisten puoluekokouksen energisellä puheella, joka vilisi uhkaa ja vaaraa, kirjoittaa MTV Uutisten yhteiskuntatoimituksen päällikkö Jaakko Loikkanen.

Unihiekat karisivat nopeasti noin 1 200 perussuomalaisen silmistä Lahden urheilu- ja messukeskuksessa lauantaiaamuna, kun puheenjohtaja Riikka Purra astui lavalle ja julisti: Suomi on vaarassa ja suomalaisuus uhattuna!

Puheenjohtajan avauspuheenvuoro näytti, miten hän ja muu puoluejohto ovat päättäneet reagoida perussuomalaisten kriisiin.

Puolueella on takanaan surkeat tulokset eurovaaleissa sekä alue- ja kuntavaaleissa. Kaiken huippuna sen eduskuntavaalikannatus on viimeaikaisissa gallupeissa laskenut kymmenen prosentin tuntumaan. Kaksi vuotta sitten eduskuntavaaleissa puolue sai 20,1 prosenttia äänistä.

Leikkauspolitiikka, heikennykset työntekijän ja ammattiyhdistysliikkeen asemaan, hyvätuloisten veronkevennykset ja viimeisimpänä EU:n yhteisvelan hyväksyminen ovat siis ajaneet puolet PS-kannattajista katsomoon ja muiden puolueiden taakse kahden vuoden hallitustaipaleen aikana.

Samaan aikaan päähallituskumppanin, pääministeripuolue kokoomuksen asema on vakaa: viime viikolla Ylen gallupissa puolueen kannatus oli 21,5 prosenttia.

Hukkuminen uhkaa – persut pelastavat

Jotain tarttis siis tehdä, mutta Purralla ja perussuomalaisilla on vain vähän liikkumavaraa. Nähtävillä olevassa politiikan todellisuudessa perussuomalaisilla on asiaa hallitusvastuuseen vain kokoomuksen kaverina. Jos PS kaataisi nykyisen hallituksen tai rampauttaisi sen toiminnan jonkinlaisilla sirkustempuilla, puolueen ovi valtaan voisi sulkeutua pitkäksi aikaa.

Todennäköisempää on, että perussuomalaiset keskittyvät tulevien kahden vuoden ajan maalailemaan uhkakuvia, rakentamaan olkiukkoja ja hyökkäilemään niitä vastaan. Ja juuri näin puolue näyttää Purran puoluekokouspuheenvuoron perusteella nyt tekevän.

Purran mukaan Suomea ja suomalaisuutta vastaan hyökätään nyt monella rintamalla.

Vihollisen tai uhkaajan roolin saivat Purran puheessa muun muassa maahanmuuttajat, media, mobiililaitteet, sovellukset, välinpitämättömyys, vastuuttomat poliittiset päätökset ja rapautuva osaaminen.

Tilanne ei kuulemma ole aivan yhtä paha kuin esimerkiksi Ruotsissa, mutta samaan paikkaan olemme Purran mukaan matkalla – ellemme sitten tartu perussuomalaisten heittämään pelastusrenkaaseen!

Lue lisää: Lue lisää: Riikka Purra otti vanhan hittiaiheen käyttöön: "Miettikää! Lapsella burka!"

Kriisiä kriisin päälle

“Suomalaisessa yhteiskunnassa on tapahtunut tietynlainen turtumus”, Purra valitteli.

Tämä on totta: suomalaiset, myös perussuomalaiset, ovat olleet jatkuvassa kriisimoodissa ainakin koronapandemian alusta eli yli viiden vuoden ajan. Se on väsyttävää, stressaavaa – ja niin, turruttavaa.

Sairautta, sotaa, talouskriisiä, työttömyyttä. Euroviisuissakin tuli kaksoisvoiton sijaan vaivaiset pistesijat. Valonpilkahduksille ja tulevaisuudenuskolle olisi toden totta tilausta.

Sen sijaan Purra kuljetti verbaalisen sadepilven aurinkoiseen Lahteen. Kaikki on pielessä tai jos ei vielä ole, niin kohta varmasti on. Uhka, vaara, taistelu! Näillä eväilläkö uuteen nousuun, Suomi ja perussuomalaiset?

Purran varsinainen linjapuhe on luvassa kokouksen päätteeksi huomenna sunnuntaina. MTV Uutiset seuraa kokousta koko viikonlopun ajan.

Lisää aiheesta:

Kommentti: Riikka Purra on kuin Bagdad-Bob – kaikki on hyvin, vaikka taustalla rauniot savuavatEeva Lehtimäen kommentti: Edessä raivoisa vaalikamppailu – kolmen kärki tiivistyyMaahanmuutto, talous, populismi – tällainen oli Riikka Purran linjapuhe: "Ja kyllä, olemme huolissamme väestöpohjan muutoksista"Eeva Lehtimäen kommentti: PS kaappasi muilta puolueilta miehet ja kiri gallupkärkeen, kun puhe nuorten jengiväkivallasta yltyi – riittääkö SDP:n kiito kevään kuntavaaleihin asti?Ilkka Ahtiaisen kommentti: Tarvittiin kahdeksan afrikkalaista, ja hallituksen rivit sekosivat maahanmuuttopolitiikassa – sataako tämäkin persujen laariin?Kommentti: Onneksi vaalit ovat jo kolmen päivän päästä, vaalilupauksissa lähtee kohta mopo käsistä – älkää uskoko niitä
KommenttiPolitiikkaPerussuomalaisetOrpon hallitusKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kommentti
  • ke06:55
    EU

    Kirjeenvaihtajan kommentti: Von der Leyenia odottaa kritiikkiryöppy

  • ti08:05
    Retkeily

    Kommentti: Testasin yöpymistä Alone Suomi -hengessä yksin luonnon armoilla – ruuan puute yllätti nopeasti

  • 4.9.21:45
    Ensitreffeillä

    Ensitreffit-parit tiukassa syynissä – onko tällä parilla tulevaisuutta?

  • 4.9.19:09
    Palestiina

    Kommentti: Liian kiire puhua Gazasta

  • 2.9.17:31
    Orpon hallitus

    Kommentti: Seuraava rasismikohu tulee ja Orpon hallitus jatkaa