Perussuomalaisten puoluekokouksen avauspuheen pitänyt puheenjohtaja Riikka Purra puhui omilleen lähinnä maahanmuutosta. Purran mukaan maahanmuutto uhkaa hyvinvointiyhteiskuntaa.
Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra pyrki avauspuheessaan herättelemään puolueväkeä keskittymällä maahanmuuttoon, joka on Perussuomalaisille tärkein tai ainakin yksi tärkeimmistä aiheista politiikassa.
– Maahanmuutto on hyvinvointiyhteiskunnan tuho. Siltä on ummistettu silmät. Eräänlaista aikalaishulluutta. Tietyt tahot hyötyvät tästä suomalaisuuden tuhoamisesta. Suomessa ollaan välinpitämättömiä. Kouluissa ei opita kunnolla lukemaan ja laskemaan, Purra lausui.
Purran mukaan suurten kaupunkien lähiöissä suomen kieli vähenee. Samalla Purran mukaan katujengit ja islamilaiset madrassa-koulut yleistyvät.
Purra paheksui puheessa räväkästi myös muita yhteiskunnallisia ilmiöitä, jotka ovat hänen mielestään huonosti.
– Sitten sanotaan, että naisilla voi olla munat ja että vedä sateenkarilippu salkoon tai olet rasisti, Purra huudatti yleisöä.
Purra sai useita väliaplodeja yleisöltä.
Perussuomalaiset ”toivo”
Purran puhe keskittyi myymään puoluekokousväelle ajatusta, että Perussuomalaisten pitää ”pelastaa Suomi” maahanmuuton vaaroilta. Kukaan muu ei Purran mukaan sitä tee.
– Me olemme Suomen toivo, hän puhui.
Purra ei eritellyt puheessaan humanitaarista ja työperäistä maahanmuuttoa toisistaan vaan keskittyi puhumaan useista eri ”uhkista”
– Opettaja Itä-Helsingistä otti minuun yhteyttä ja kertoi, ettei yläkouluikäinen tyttö voi osallistua liikuntatunnille, koska hänellä on burka. Miettikää! Lapsella burka, Purra paheksui.
Puheen lopuksi Purra totesi politiikan olevan välillä rumaa ja pikkusieluista ja se usein ”syö naista”.
– Kovan julkisuuskuvan alla olen kuitenkin aika herkkis. Rakastan tätä maata, Purra kertoi kokousväelle.