Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kommentti: Mitalia tarjottiin isosti – mitä tapahtui Saga Vanninen?

Saga Vannisen MM-seitsenottelu on sujunut pahasti penkin alle.
Saga Vannisen MM-seitsenottelu on sujunut pahasti penkin alle.Lehtikuva
Julkaistu 20.09.2025 10:50
Toimittajan kuva
Eren Gürler, Tokio

eren.gurler@mtv.fi

ErenGee

Saga Vanninen menetti viimeisetkin mahdollisuudet seitsenottelun mitaliin MM-kisojen pituuspaikalla hyppäämällä reilusti alle tasonsa. Se on sääli, sillä mitalia suorastaan tarjoiltiin suomalaiselle, kirjoittaa Tokiosta MTV Urheilun Eren Gürler.

MM-seitsenottelu on sujunut Saga Vanniselta alakanttiin. Oikeastaan kaikki lajit ovat menneet ali Vannisen ja valmentaja Erki Noolin odotusten. Suurimmat pettymykset ovat olleet 200 metriä ja pituushyppy, jossa Vanninen jäi yli puoli metriä kauden parhaasta.

Vanninen on omaa ennätyssarjaansa tällä hetkellä perässä 257 pistettä. Sillä oltaisiin ottelussa viiden lajin jälkeen kolmantena.

Vanninen ei toki ole ollut ainoa ottelija, jolla on mennyt Tokiossa alakanttiin. Suosikkien joukkoon kuuluneet Katarina Johnson-Thompson ja Nafissatou Thiam eivät ole yltäneet läheskään parhaimpien suoritustensa tasolle. Johnson-Thompson on omaa ennätyssarjaansa perässä peräti 503 pistettä. Thiamilla lukema on vieläkin hurjempi 637. Oli toki tiedossa, että tämä loistelias kaksikko ei ole aivan parhaassa vireessään, mutta joka tapauksessa juuri näiden kahden urheilijan alavire on jättänyt muille jättimäisen mahdollisuuden nousta mitaleille.

Lue myös: Tämä Saga Vannisen teko yllätti Erki Noolin: "Olin ihan varma"

Vanninen olisi ennätyssarjallaan vahvasti tässä kamppailussa mukana, mutta nyt se on haihattelua. Sen sijaan mitalikamppailuun ovat nousseet vahvasti Hollannin Sofie Dokter, USA:n ja Irlannin , jolta on nähty Tokiossa lähestulkoon pelkkiä omia ennätyksiä. Ei MM-kulta ole vielä kirkossa kuulutettu, vaikka hän todella vahvana 800 metrin juoksijana onkin edelleen parhaiten kultamitalissa kiinni.

Taliyah Brooks
Kate O’Connor
Anna Hallinkaan

Vika juoksussa?

On hämmentävää, mitä Saga Vanniselle on tapahtunut, kun oikein mikään ei suju. Hämmentyneitä ovat myös valmentaja Nool ja Vanninen itse. Ei oikein tiedetä, missä on mennyt vikaan. Sen takia ei auta kuin spekuloida.

Suurin ongelma näyttää olevan Vannisen juoksussa. Se on todella väkinäisen näköistä. Lantio on hieman alhaalla, eikä juoksu rullaa kunnolla. Se aiheuttaa tietysti ongelmia pituushypyn vauhdinjuoksuun, mutta erityisesti 200 metrille.

Erki Noolin etukäteisarvio Vannisen 200 metrin ajasta oli 23,9-24,1. Vanninen juoksi ajan 24,78, eli Noolin ennustuksesta jäätiin 0,7-0,9 sekuntia, mikä on hirvittävän paljon.

Ylellä Nool sanoi pituuskisan jälkeen, että kenties Tokioon tultiin liian aikaisin Chiban harjoitusleiriltä. Toisaalta Noolin mukaan kaikki näytti verryttelykentällä vielä hyvältä.

Vanninen on todistanut kaikissa nuorten arvokisoissa olevansa kova kilpailija. Tulosta on syntynyt joka kerta. Muistan monta arvokisaottelujen pituus- ja kuulakisaa, joissa hän on onnistunut kaivamaan kovan tuloksen viimeisellä hypyllään. Nyt ei niin ole käynyt.

Pitää muistaa, että junioripuolella Vanninen on ollut aina ottelun kärjessä. Nyt mukana on etukäteen kovempia urheilijoita, joten onko se luonut liian kovat paineet? Vai onko ottelu vain lähtenyt ensimmäisestä lajista väärille urille, ja sen myötä tullut alavireinen fiilis on ottanut vallan?

Huippu-urheilu on pienestä kiinni. Nämä kisat menivät penkin alle, mutta on selvä asia, että Vannisen lahjakkuus ja tähteys ei ole kadonnut minnekään. Seuraavissa kisoissa sitten.

Lisää aiheesta:

Erki Noolilla teoria Saga Vannisen alavireestä – "Pieni sellainen paniikki"MM-sivallus: Häikäisevän tempun tehneelle maailmanmestarille huutia – "Melkoista ylimielisyyttä"MM-sivallus: Tommi Evilä tiukkana – on lyötävä Ella Junnilasta ja Eveliina Määttäsestä kissa pöytään Saga Vanniselta viheliäinen paljastusKommentti: Saga Vannisen pahimpien kilpasiskojen tilanne hämmentää – tämän takia suomalainen on MM-mitalisuosikkiMTV:n MM-sivallus: Norjalaisveljesten kukkoilu menee liiallisuuksiin – Silja Kosonen "seisoo olympiakultaa kaulassa"
MM-yleisurheiluYleisurheiluUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

MM-yleisurheilu
  • 3.10.10:25
    Yleisurheilu

    Suomalaispettymys MM-kisoissa – "Olisi ollut mitali otettavissa"

  • 23.9.08:40
    Yleisurheilu

    MM-Tokiossa jysähti ennätys – Suomi jäi osattomaksi

  • 22.9.18:01
    Yleisurheilu

    MM-yleisurheilussa säväyttänyt pikkuvaltio ilakoi – presidentiltä huima lupaus kansalle

  • 22.9.13:09
    Yleisurheilu

    Supertähden vaimolta raju purkaus MM-kiekkokaaoksesta – sääntömuutosta vaaditaan: "Liian vaarallista"

  • 22.9.07:02
    Wilma Murto

    Kommentti: Kumpi oli pahempi MM-floppi, Wilma Murto vai Oliver Helander?