F1-kauden alkuun on enää kolme päivää aikaa. Esittelemme jokaisena päivänä ennen Australian kisaviikonloppua kaksi tallia. Viidentenä vuorossa on McLaren, joka pyrkii takaisin huipputalliksi Fernando Alonson lähdön jälkeen.
F1-kausi 2019 – tässä tallit, kuljettajat, kisakalenteri, aikataulu ja tulokset
Vaikka Alonso jätti F1-sarjan – ainakin toistaiseksi – viime kauden jälkeen, McLaren-johto tuntuu olevan edelleen erittäin kiinnostunut espanjalaismestarin palveluksista. Tiimin lähettilääksi nimetty Alonso onkin ollut tiiviissä yhteydessä tallin kanssa.
C Moren selostaja Niki Juusela nostaa esiin "Alonson haamun", joka tuntuu edelleen sekoittavan McLarenin pakkaa. Asiantuntija Ossi Oikainen on samaa mieltä.
– On vähän outoa, kuinka tiukasti (toimitusjohtaja) Zak Brown on kiinni tässä Alonso-jutussa. En tiedä millainen bromance-juttu siellä on menossa, mutta jotenkin tuntuu, että he ovat todella tiukasti kiinni Alonsossa joka tasolla. Tallin kannalta se ei ole välttämättä paras juttu. Kuljettajien pitäisi keskittyä auton tekemiseen ja kehittämiseen, ja siellä on koko ajan se Alonson haamu taustalla. Ei se tallin suorituskykyä paranna, Oikarinen selvittää.

