Citroënin katumaasturi Aircross uusiutuu kokonaan noin kolmen vuoden kuluttua. Otimme siihen ensituntuman jo konseptiauton ratin takana.
Konseptiautoissa on perinteisesti isot renkaat, ja niin nytkin. Aircross-tutkielma seisoo tukevasti 22-tuumaisilla kumikiekoilla, jotka hämärtävät auton mittasuhteita. Nopealla vilkaisulla Aircross näyttää paljon kompaktimmalta kuin mitä se 4,58 metriä pitkänä oikeasti on.
Auton voimanlähteenä on tehokas 1,6-litrainen bensaturbo, jota on tukemassa pieni sähkömoottori. Se saa virtansa akuista, joita voidaan ladata myös pistokkeesta. Polttomoottori pyörittää eturenkaita, ja takarenkaat ovat sähkömoottorin vastuulla.
Koska kyseessä on Citroën, autoon sisään astuettaessa on lupa odottaa aina jotain uutta ja totutusta poikkeavaa. Ovet ovat mallia kaappari, mikä helpottaa auton sisälle kulkua. Ohjaamo on räikeän värisine oranssi-valkoisine kuppi-istuimineen futuristinen, ja takana on kaksi erillisistuinta. Keskikonsoli kulkee koko matkustamon läpi.
Auton käynnistysnappula sijaitsee tavallisesta poikkeavasti keskikonsolista kuljettajan polvea kohti ulos työntyvän valintakiekon keskeltä. Samasta kiekosta valitaan myös erilaiset ajomoodit. Totta kai… sillä eihän auto voi olla ranskalainen, jos siinä ei joudu etsimään joitain nappuloita.
Ja mitä mieltä olette tästä ideasta? Ratissa on kaksi pientä kosketusnäyttöä. Ne tekevät ratista elegantin yksinkertaisen ilman hirveää nappulaviidakkoa. Ja sama yksinkertaistettu teema toimii myös kojelaudassa. Kuskin paikalla istuttaessa huomion vievät kaksi isoa monitoria. Toinen niistä ajaa mittariston virkaa ratin takana, ja oikeanpuoleista voidaan säätää joko kuljettajan tai etumatkustajan näkökenttään paremmin sopivaksi. Halutessaan etumatkustaja voi esimerkiksi etsiä omalle näytölleen hyvän ravintolan tiedot ja lähettää ajo-ohjeet sinne suoraan kuskin monitoriin. Kätevää. Ja koska näytön voi säätää etumatkustajan näkökenttään sopivaksi, siitä voi katsoa matkan aikana vaikkapa elokuvia.





