Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatSääDonald TrumpAsian ytimessäRikosLiiga
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista

Kisavirkailija esitti paralympiatähdelle hätkähdyttävän pyynnön – Ukrainaa tukeneet tarrat kiellettiin

Oksana Masters ei saanut kilpailla paralympialaisissa Ukraina-tarrat kypärässään.
Oksana Masters ei saanut kilpailla paralympialaisissa Ukraina-tarrat kypärässään./All Over Press
Julkaistu 07.09.2024 09:47
Toimittajan kuva
Riku Hellanto

riku.hellanto@mtv.fi

RikuHellanto

H5-luokan maantiekisassa paralympiakultaa voittanut USA:n Oksana Masters joutui peittämään Ukraina-tarransa ennen torstain olympiakisaa.

Masters voitti paralympiakultaa H5-luokan maantiekisassa Pariisissa. Ennen kilpailua ukrainalaissyntyinen Masters joutui ikävän tilanteen keskelle, kun yksi virkailijoista pyysi Mastersia peittämään kypäräänsä liimatut sydämen muotoiset Ukraina-tarrat.

– Se tapahtui juuri lähtöportilla. Siinä tarrassa ei ollut mitään – se oli vain sydämen muotoinen. Ja kyseessä oli vain yksi järjestäjä lähtörampilla, Masters kertoi CNN:lle.

35-vuotias Masters kertoo tapahtuneen antaneen hänelle vain lisämotivaatiota edessä siintänyttä kilpailua ajatellen. Se näytti toimivan, sillä Masters nappasi paralympiakultaa 11 sekunnin erolla toiseksi sijoittuneeseen Kiinan Bianbian Suniin.

– Se todella sytytti minut. Se oli lisää bensaa liekkeihin. Se, että joku pystyi peittämään tarrani, ei tarkoittanut sitä, että liekkini ja tarmoni sammuisi. Se motivoi minua, eikä niinkään turhauttanut, Masters kertoo.

Masters on syntynyt Ukrainassa, mutta hänet adoptoitiin orpokodista Yhdysvaltoihin 7-vuotiaana. Masters olisi halunnut eleellään kunnioittaa juuriaan ja sotaa käyvää synnyinmaataan Ukrainaa.

– Se on haastavaa, koska olen syntynyt Ukrainassa ja olen yhdysvaltalainen urheilija ja edustan maan kansalaisena USA:ta. Halusin starttiviivalla edustaa kaikkia juuriani. Olen etuoikeutettu, että voin kisata täällä Pariisissa. On niin monia urheilijoita ja ukrainalaisia valmentajia, jotka eivät koskaan voi täyttää unelmiaan ja edustaa maataan täällä, Masters perustelee elettään.

ParalympialaisetPariisi 2024Urheilu
Toimittajan kuva
Riku Hellanto
MTV Uutiset

Riku Hellanto työskentelee MTV Uutisten urheilutoimituksessa. 

Juttuvinkkejä otetaan vastaan sähköpostilla riku.hellanto(at)mtv.fi

Lisää aiheesta:

Kommentti: Kuvastaako Jari Saarion soutumatka maailmaa, jossa jokin on pahasti pielessä?Yhdysvaltojen olympiakonkari murtui kyyneliin – syyttää Kanadaa härskistä manipulaatiostaKansainväliseltä olympiakomitealta tiukka Venäjä-linjausPutin: "Suuri voitto"Ruotsin hiihtotähti avautui olympiapaniikista: "En voinut hyvin"Ampumahiihdon maailmanmestari yllättyi kesken lentomatkan – servettiin oli kirjoitettu viesti

Tuoreimmat aiheesta

Paralympialaiset
  • 24.10.202512:01
    Urheilu

    Täyskäännös Venäjän tilanteeseen

  • 28.09.202511:42
    Urheilu

    Ukraina raivoissaan Venäjä-päätöksestä – "Häpeällistä"

  • 27.09.202511:58
    Urheilu

    Venäjä palaa kisoihin – Suomen pomo pöyristyi: "Olen järkyttynyt ja surullinen"

  • 27.09.202510:49
    Urheilu

    IPC: Venäjän ja Valko-Venäjän kilpailukiellot poistettu

  • 13.09.202411:03
    Pariisi 2024

    Mysteeri Pariisissa: kaksi paraurheilijaa kadonnut