Kirjailija Robert Jobsonin mukaan kuningas Charles olisi lakannut vastaamasta puhelimeen, kun prinssi Harry vaati isältään jatkuvasti rahaa.
Brittikuninkaallisten monimutkaiset välit ovat olleet runsaasti tapetilla viime vuosien aikana, ja eniten keskustelua ja spekulaatiota on aiheuttanut kuninkaallisen elämän taakseen jättänyt prinssi Harry. Vuoden 2020 alussa Harry ja hänen vaimonsa herttuatar Meghan vetäytyivät kuninkaallisista velvollisuuksistaan ja muuttivat Pohjois-Amerikkaan. Nykyään he asuvat Kaliforniassa lastensa Archien ja Lilibetin kanssa.
Kuninkaallisiin erikoistunut kirjailija Robert Jobson kertoo tuoreessa kirjassaan Our King: Charles III: The Man and the Monarch Revealed kuningas Charlesin ja hänen kuopuksensa Harryn välien päätyneen lähivuosina siihen pisteeseen, että Charles lopetti vastaamasta puhelimeen, kun Harry soitti hänelle, kertoo Page Six.
– Charles lakkasi kuitenkin vastaamasta puheluihin sen jälkeen, kun hänen poikansa oli kiroillut hänelle ja pyytänyt toistuvasti rahaa heidän jännittyneissä puheluissaan, kirjassa kerrotaan.
– Kun kuningatar (Elisabet) kysyi häneltä (Charlesilta) miksi, hän sanoi, ettei ole pankki.

