Uutuuskirjan mukaan prinssi Charles olisi pohtinut prinssi Harryn ja herttuatar Meghanin tulevien lasten ihonväriä jo pitkään ennen kuin pari edes odotti esikoistaan.
Vuoden 2021 maaliskuussa prinssi Harry ja herttuatar Meghan kohahduttivat maailmaa antamalla voimakkaan vihjauksen brittihovissa kytevästä rasismista. Juontaja-toimittaja Oprah Winfreylle antamassaan haastattelussa pari kertoi, että Meghanin odottaessa ensimmäistä lastaan Archieta joku hovin jäsenistä olisi pohtinut syntymättömän lapsen ihonväriä.
Pian julkaistavassa Christopher Andersenin kirjassa Brothers And Wives: Inside The Private Lives of William, Kate, Harry and Meghan väitetään, että lapsen ihonväriä pohtinut olisi ollut Harryn ja tämän prinssiveli isä . Kirjan mukaan Charles mietti keskustellessaan vaimonsa kanssa, että millainen hänen syntymättömän lapsenlapsensa ihonväri tulisi olemaan. Teoksessa myös väitetään, että kyseinen keskustelu olisi tosiasiassa tapahtunut jo vuoden 2017 marraskuussa, kun Harryn ja Meghanin kihlaus julkistettiin, eli kauan ennen kuin herttuapari odotti esikoistaan.
