Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
F1
F1
Etusivu
Kuljettajien pisteet
Valmistajien pisteet

Kimi Räikkösen vastuu alleviivaa Alfa Romeon ongelmaa, asiantuntija vaatii toimenpiteitä tallitoverin suhteen – "Red Bull teki jo oman ratkaisunsa"

Copyright Rex Features Ltd 2012/All Over Press
Julkaistu 03.09.2019 06:35
Toimittajan kuva
Ossi Karvonen

ossi.karvonen@mtv.fi

ossikarvonen

Alfa Romeon on aloitettava perinpohjainen puntarointi Antonio Giovinazzin asemasta F1-tallissa, arvioi C Moren asiantuntija Ossi Oikarinen. 

MAINOS

Koko F1-kausi C Morella!

Italian GP suorana 6.-8.9.
Pe: 1. harjoitukset klo 11.55,
2. harjoitukset klo 15.55
La: 3. harjoitukset klo 12.55, aika-ajot klo 15.55, ennakkotunnelmat klo 15.00
Su: Italian GP klo 16.05, ennakkotunnelmat klo 15.00

Kaikki suorat ajolähetykset C More Maxilla ja cmore.fi -suoratoistopalvelussa

Belgian GP vaikutti Alfa Romeon kannalta erittäin lupaavalta, sillä tallin vauhti oli ollut hyvää koko viikonlopun ja starttasi peräti 6. ruudusta.

Kimi Räikkönen

Räikkösen kisa mureni avausmutkan kolarointiin Red Bullin Max Verstappenin kanssa, mutta Antonio Giovinazzi nousi lupaavasti peräjoukoista pistesijoille. Tai melkein, sillä italialainen tyri kaksi MM-pistettä viimeisen kierroksen ulosajoon. 

Potti olisi triplannut Giovinazzin kauden saaliin, sillä hän on napannut vain pisteen Räikkösen 31 pinnaa vastaan. Suomalalainen on siis vastannut tallin pisteistä käytännössä yksin.   

Nyt on pakko kysyä: tarvitseeko Alfa Romeo Räikkösen rinnalle varmemman pisteiden tuojan?

– Kyllä Alfan on pakko alkaa miettiä, miten Giovinazzin vauhtia saadaan nostettua vai pitääkö alkaa miettiä toista kuljettajaa ensi vuodeksi. Piste-ero on niin suuri. Jos ei löydy mitään keinoa, millä Giovinazzi saadaa nostettua elintärkeille pisteille, onhan siinä jotain päätöksiä tehtävä, Ossi Oikarinen kommentoi MTV Uutiset Livessä. 

LUE MYÖS: Kimi Räikkösen tallikaverin tyriminen saattoi ratkaista koko kisan: ”Virhe, joka voi maksaa paikan F1:ssä”

Vastaavanlainen tilanne on nähty tällä kaudella jo Red Bullilla, kun Pierre Gasly jäi täysin Verstappenin varjoon. 

– Red Bull teki oman ratkaisunsa vaihtamalla (Alexander) Albonin ja Gaslyn paikkaa. Ja onhan tässä muiltakin talleilta nähty jo ratkaisua ensi kautta ajatellen.  

– Nyt (Alfa Romeon) pitää raa'asti miettiä riittääkö Giovinazzin vauhti. Vai tehdäänkö taustalla muita ratkaisuja, että hänenkin vauhtinsa nousee ja pisteitä tulee, Oikarinen summaa. 

Pääkuvan videolla lisäksi Oikarisen mietteet muun muassa Räikkösen ja Verstappenin kolarista. Alla Giovinazzin ulosajo Belgian GP:n loppuhetkillä. 

Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla.

Lisää aiheesta:

Mika Häkkinen murahtaa F1-kisan tapahtumista: "Tärkeintä on, että hän ottaa opikseen"David Coulthard hämmästelee edelleen Ferrarin jymypäätöstä – "Talli olisi kaivannut potkua persuuksille"Tässä on syy Kimi Räikkösen isoille murheille – selvitys paljastaa F1-sarjaa kuohuttavan käänteenKimi Räikkösen tallitoveri piiskaa itseään parempaan – koko ura katkolla: "Minun on pakko voittaa Kimi tänä vuonna"Kimi Räikkösen tallikaverin koko F1-ura vaakalaudalla? – "Tulos tai ulos"Max Verstappenin äkkipikaisuus nosti päätään – "Mihin Kimi Räikkönen olisi voinut tuossa väistää?"
F1Belgian GPAlfa RomeoKimi RäikkönenUrheiluMTV Uutiset Live

Tuoreimmat aiheesta

F1
  • 29.10.10:54
    Urheilu

    F1-sarjan kiusallinen miljoonakanne eteni oikeuteen – ratkaisun hetket käsillä

  • 29.10.10:15
    Urheilu

    Häikäilemättömät miljoonakaupat: Bernie Ecclestone kertoo ainoasta ystävästään

  • 28.10.17:43
    F2

    Tästä se lähtee! Kalle Rovanperä hyppäsi F2-auton rattiin – "Raskasta"

  • 28.10.11:45
    George Russell

    F1-tähti paljastaa: Sopimukseen kirjattiin Max Verstappenilta suojaava pykälä

  • 27.10.12:17
    Lewis Hamilton

    Lewis Hamilton avautui vääryydestä: "Melko hullua"