Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
F1
F1
Etusivu
Kuljettajien pisteet
Valmistajien pisteet

Kimi Räikkösen suuruus näyttäytyy tallikaverille jatkuvasti kisoissa: "On siinä ehkä jopa paras"

xpbimages.com
Julkaistu 09.11.2020 08:54
Toimittajan kuva
Antti Rämänen

antti.ramanen@mtv.fi

Tallikaveri Antonio Giovinazzi näkee Kimi Räikkösen omaavan erinomaisen silmän kokonaisen F1-kisan vauhdin jakamiseen. Tässä suomalainen on hänen mukaansa mahdollisesti jopa sarjan paras.

Giovinazzi ajaa toista kauttaan Räikkösen tallikaverina Alfa Romeolla. Italialaiskuski on kehityksessään lähestynyt koko ajan maailmanmestarin tasoa, mutta yhä Räikkönen pystyy tekemään eroa varsinkin kisoissa.

LUE MYÖS: Kimi Räikkösen tallikaverilta täyttä ylivoimaa – Antonio Giovinazzi dominoi F1-tilastoa suvereenisti

MAINOS

Koko F1-kausi C Moressa!

Turkin GP suorana 13.-15.11.
Pe: harjoitukset klo 9.55 ja 13.55.
La: harjoitukset klo 10.55, aika-ajot klo 13.55, ennakkotunnelmat klo 13.00
Su: Turkin GP klo 12.05, ennakkotunnelmat klo 11.00

Kaikki suorat ajolähetykset C More Maxilla ja cmore.fi -suoratoistopalvelussa

26-vuotias Giovinazzi kertoo oppineensa paljon Räikkösen seuraamisesta.

– Minun silmissäni hän on yhä yksi parhaista, ehkä jopa paras, jakamaan kisan osiin. Miten käyttää renkaita ensimmäisestä viimeiseen kierrokseen asti, Giovinazzi kehuu Motorsport-Totalin haastattelussa.

Giovinazzi kertoo kuullensa monen toimittajan suusta, että Räikkönen alkaa olla uransa loppumetreillä. Tämä ei kuitenkaan näy päivittäisessä työssä.

– Voin vahvistaa, että joka kerta, kun hän tulee radalle, hän on motivoitunut taistelemaan kärkipään sijoista. Jos pääsen maaliin ennen häntä, se johtuu vain siitä, että minulla on ollut täydellinen viikonloppu.

– Kimillä on paljon kokemusta, ja se auttaa paljon. Se antaa hänelle mahdollisuuden ottaa autosta paras irti, varsinkin kisoissa, Giovinazzi lisää.

Tallikaverin mukaan Alfa Romeolla ei ole jaettu kuskeja rooleihin sen mukaan, kumpi hoitaa vaihtoehtoisten ratkaisujen testaamisen.

– Olemme molemmat tärkeitä tiimille. Se, mitä olemme saavuttaneet, on tullut Kimin ja minun yhteistyöstäni.

– Olen aina painottanut, että ajotyylimme ovat aika samanlaisia. Se voi auttaa tiimiä kehittämään autoa nopeammin, koska olemme samalla aallonpituudella siitä, mitä tulee kommentteihimme palavereissa, Giovinazzi sanoo.

Lisää aiheesta:

Kimi Räikkösen F1-kyvyistä huimaa puhetta – "Minun on onnistuttava kaikessa"Kimi Räikkösen pomo myöntää keskustelut myös muista vaihtoehdoista: "Tallipomo puhuu paskaa, jos väittää muuta"Räikkösen tallikaverilta suoraa puhetta Kimin aiheuttamasta ongelmasta – Jäämies voi myhäilläTappaako surkea rämpiminen Kimi Räikkösen motivaation? Tallipäällikkö muistuttaa suomalaisen kahden vuoden takaisista sanoista – "Hän oli hyvin avoin"”Kimi ei ole tyyppi, joka lähestyy ja auttaa” – Alfa Romeo -tallikaveri avautui yhteistyöstä Räikkösen kanssaKimi Räikkösen tyly etumatka ei tullut tallikaverille yllätyksenä: ”Olen nähnyt, miten hän tekee töitä”
F1Alfa RomeoKimi RäikkönenUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

F1
  • 10:57
    Valtteri Bottas

    Valtteri Bottaksen ja Cadillacin tilanteesta karu suomalaisarvio: "Aika utopistinen tavoite"

  • 14.9.22:34
    Valtteri Bottas

    Valtteri Bottaksen F1-autosta kutkuttavaa tietoa

  • 13.9.21:51
    Moottoriurheilu

    Max Verstappenille ajolupa legendaariselle radalle – oli lähellä reputtaa

  • 13.9.17:50
    Carlos Sainz

    Carlos Sainzille voitto F1-kulisseissa

  • 12.9.22:11
    Valtteri Bottas

    Lewis Hamilton: Upeaa puhetta Valtteri Bottaksesta