Kuusi F1-kuljettajaa jätti polvistumatta ennen F1-kauden avauskisaa Itävallassa. Rasismin vastaisessa taistelussa ääntä pitänyt Mercedeksen Lewis Hamilton on nyt kertonut, mitä hän tästä ajattelee.
MAINOS
Koko F1-kausi C Morella!
Steiermarkin GP Itävallassa suorana 10.-12.7.
Pe: 1. harjoitukset klo 11.55, 2. harjoitukset klo 15.55
La: 3. harjoitukset klo 12.55, aika-ajot klo 15.55, ennakkotunnelmat klo 15.00
Su: Steiermarkin GP klo 16.05, ennakkotunnelmat klo 15.00Kaikki suorat ajolähetykset C More Maxilla ja cmore.fi -suoratoistopalvelussa
F1-varikon polvistuminen toimi eleenä rasismia vastaan tasa-arvon puolesta. Hamiltonilla oli päällään musta t-paita, jossa edessä luki Black Lives Matter ja takana "end racism" eli lopettakaa rasismi. Muiden kuskien mustissa paidoissa luki edessä "end racism".
Kun muut kuskit polvistuivat, Alfa Romeon Kimi Räikkönen ja Antonio Giovinazzi, Ferrarin Charles Leclerc, Red Bullin Max Verstappen, McLarenin Carlos Sainz ja AlphaTaurin Daniil Kvjat päättivät kuitenkin seistä. Osa kuskeista ajatteli, että arkipäivän käyttäytyminen on tärkeämpää kuin yksittäinen ele, jolla on ristiriitainen maine joissakin maissa.


