Keramiikkataiteilija lähetyksessä: Tämän takia Arabian esineet koskettavat
Professori Heljä Liukko-Sundström kertoi Studio55.fi-lähetyksessä, minkä vuoksi Arabian esineet koskettavat ihmisiä sukupolvesta toiseen.
– Ajatelkaa, olen ollut 50 vuotta eli koko työelämäni Arabian palveluksessa tehtaassa, jonka tuotteista syömättä tai juomatta kukaan suomalainen aikuinen ihminen ei ole päässyt hautaan livahtamaan, professori ja keramiikkataiteilija Heljä Liukko-Sundström päivitteli.
Hän puhuu astiamuistista. Ihminen muistaa esineet, koska niitä tiskataan, niihin itketään ja nauretaan ja niihin jää ihmisen kosketus. Kun turistiryhmät katselevat esineitä Arabian museon hyllyllä, aina joku huomaa, että hänen mummollaan oli tuollaisia kuppeja
– Taulu on vain taulu, ja sitä katse sivelee silloin tällöin. Mutta esine jota kosketetaan, siihen jää inhimillinen kosketus ja elämä, Liukko-Sundström kuvaili.
Kun ihminen katselee lasivitriinissä olevaa tuttua esinettä, hän muistaa mummonsa, joka on varmaan kuollut jo aikaa sitten. Hän jää myös ajattelemaan, mitä hän itse teki, kun mummo tiskasi noita kuppeja,
Sen takia Liukko-Sundström uskoo Arabian olevan rakastettu, oudosta nimestään huolimatta. Hänen mukaansa Arabiassa kaikki perustuu toisen työn arvostamiseen ja osaamisen kunnioittamiseen.
– Näin IT-aikana sanoisin, että me kaipaamme tänä päivänä takaisin käsillä tekemisen iloa, Liukko-Sundström arveli.
Klikkaa kuvaa ja katso päivän lähetyksestä, mitä esineitä on tulossa syksyllä Heljä Liukko-Sundströmin juhlanäyttelyyn.
Uusimmat
-
00:04
Liigan tilannehuoneelta jälleen yllättävä ratkaisu – KalPa-hyökkääjän rujoa taklausta ei viety eteenpäin
-
00:01
Moni ei edelleenkään ymmärrä, mistä sote-uudistuksessa on kysymys
-
23:47
Yhdysvallat kosti iskun tukikohtaan Syyriassa: Toistakymmentä kuollut
-
23:38
Senaattorit: Bidenin hallinnon tulisi jakaa tietoa Kansainvälisen rikostuomioistuimen kanssa – MTV seuraa sotaa
-
23:21
Puolustusvoimain komentaja vierailulla Yhdysvalloissa: "Vahva viesti yhteistyön syventymisestä"
-
22:43
Tässä ovat Jussi-gaalan voittajat
-
22:30
Jori Lehterä välierävarmistuksen takuumiehenä, Jarno Koskiranta ja Lars Bryggman kahden maalin kerhossa – katso SM-liigan puolivälieräkierroksen kaikki osumat
-
22:25
Jussi-gaalassa muistettiin edesmenneitä elokuva-alan tekijöitä – katso video
-
22:21
Ex-presidentti Bolsonaro palaamassa Brasiliaan: Luovuttanut viranomaisille jalokiviään
-
22:08
Lukon sankari täräytti itsevarman lupauksen HIFK-sarjasta – "Meidät nähdään vielä täällä"
-
22:03
Massiivinen "kaupungintuhoaja-asteroidi" pyyhältää pian Maan läheltä
-
21:55
SM-liigasarjassa rytisee raisusti – Pelicans-tähti ei muista vastaavaa, tilastokärjellä jo 133 minuuttia
-
21:54
Parhaan elokuvan palkinnon voitti Tytöt tytöt tytöt
-
21:54
Vuoden elokuvaohjaaja on Alli Haapasalo ja paras elokuva Tytöt tytöt tytöt
-
21:46
Tappara jyräsi välieriin – Jori Lehterä maalaili, KooKoo tylysti lomille
-
21:45
KalPalle kaksi ulosajoa, Pelicans voiton päässä välieristä
-
21:45
Ilves pisti Ässien kauden katkolle – Antti Pennasen joukoilta tyly piipahdus Poriin
-
21:42
Mitä maailmalla on tapahtunut? Tässä kiinnostavimmat uutiset minuutissa
-
21:29
Loistouutinen Huuhkajille – pelintekijä vahvisti MTV Urheilulle olevansa pelikunnossa sunnuntaina
-
21:26
Historiallinen Jussi-palkinto jaettiin – ensimmäisen sukupuolineutraalin pystin sai Ilkka Heiskanen
-
Lataa lisää