Pääjohtaja Lasse Lehtosella on yhä Kelan hallituksen luottamus, kertoo Kelan hallituksen puheenjohtaja Vertti Kiukas.
Kelan työntekijät kokevat nyt suurta ahdistusta ja kuormitusta, kertoo Kelan hallituksen puheenjohtaja Vertti Kiukas.
Kela on joutunut syksyn mittaan julkisen keskustelun kohteeksi pääjohtaja Lasse Lehtosen toiminnasta aiheutuneen julkisen kohun seurauksena.
– En pidä harmillisena sitä, että media uutisoi tämäntyyppisistä asioista, pidän sitä hyvin luonnollisena. Mutta eihän tämä tietysti Kelalle organisaationa hyvää tee, Kiukas sanoo MTV Uutisille.
Kiukkaan mukaan tilanne on johtanut siihen, että myös asiakkaiden käytös on muuttunut. Kelan henkilöstön edustajat, kuten työsuojeluvaltuutetut ja luottamusmiehet ovat raportoineet työntekijöiden joutuneen asiakkaiden epäasiallisen kielenkäytön kohteeksi.
– Pienillä paikkakunnilla, missä tiedetään, missä kukakin on töissä, niin saattaa tulla kadullakin epäasiallista kielenkäyttöä kelalaisia kohtaan. Se on tietysti hyvin valitettavaaa.
– Ainakin, mitä olen saanut luottamusmiehiltä ja työsuojeluvaltuutetuilta viestiä, niin Kelan henkilökunta kokee suurta ahdistusta. Heihin kohdistuu ulkopuolelta täysin ansaitsematonta painetta. Se on tietysti erittäin ikävä tilanne.

