Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kehno CHL-menestys paljastaa suomalaisen seurakiekkoilun suuret ongelmakohdat – "Suomi alkaa olla poikasten sarja"

6:04Mestarien pöytä summaa päättyvän CHL-kauden anninMestarien pöydässä pohdittiin syitä suomalaisjoukkueiden kehnolle CHL-menestykselle.imago images/Just Pictures/ All Over Press
Julkaistu 05.02.2020 06:51
Toimittajan kuva
Riku Hellanto

riku.hellanto@mtv.fi

@RikuHellanto

Tiistaina päättynyt CHL-kausi jäi suomalaisittain erittäin vaisuksi, mikä on herättänyt huolia suomalaisen seurakiekkoilun tilasta. C Moren asiantuntijat Pekka Kangasalusta ja Petteri Nokelainen näkevät suomalaisessa kiekkoilussa monia kehityskohteita.

Tiistaina päättyneellä CHL-kaudella nähtiin kaiken kaikkiaan neljä suomalaisjoukkuetta. HPK:n, Pelicansin ja Kärppien osalta matka Euroopassa päättyi lyhyeen jo lohkovaiheessa. Ainoana suomalaisena tiensä jatkoon selvittänyt Tappara putosi puolestaan heti pudotuspelien avauskierroksella.

LUE MYÖS: CHL-kannu pääsi jälleen suomalaisiin käsiin, huima saavutus sai Frölundan Joel Mustosen mykistyneeksi – "Olen kiitollinen, että saan kokea tällaista"

Mikä meni vikaan? Petteri Nokelainen korostaa, että eurooppalainen jääkiekko on vuosi vuodelta laadukkaampaa, mikä näkyy väistämättä myös CHL:ssä.

– Saatiin ihan sitä, mitä ansaittiin. Eurooppalaiset joukkueet alkavat olla pirun kovia. Taso on niin kova, että yksinkertaisesti rutiinisuoritus ei riitä, Nokelainen toteaa.

Tappara ja Kärpät kuuluvat SM-liigassa kestomenestyjien joukkoon, mutta CHL:ssä menestys on ollut erittäin vaisua. JYPin kahden vuoden takaista mestaruutta lukuun ottamatta, SM-liigaseurat ovat olleet luvalla sanoen heikkoja CHL-kaukaloissa. Vaikka suomalaisella jääkiekolla menee loistavasti, on Suomen seura- ja liigakiekkoilulla vielä paljon petrattavaa.

– Suomi alkaa olla poikasten sarja. Raha on jossain muualla, joten laadukkaammat pelaajat lähtevät pois. Meillä tulee vieläkin loistavia junioreita, mutta isossa kuvassa meiltä puuttuu kotoisesta sarjasta täysveriset ammattimiehet, Nokelainen listaa syitä SM-liigajoukkueiden kehnolle menestykselle.

Erot yksilötasolla

Mistä kehno suomalaismenestys sitten tarkemmin oikein johtuu? Lahjakkaita ja lupaavia pelaajia nousee parrasvaloihin hyvällä tahdilla, mutta joukkueiden kansainvälinen menestys ontuu. Pekka Kangasalustan mukaan Euroopan erilainen pelitapa tuottaa monille joukkueille vaikeuksia. Yksi osa-alue nousee näin ollen suureen arvoon.

– Erilaisuuden sietäminen, kun mennään Eurooppaan pelaamaan tuollaisia äijäporukoita vastaan. Jos mietitään kotoista SM-liigaa, Oulun Kärpät pelaa erilaista peliä, mitä muut liigajoukkueet.

– Kun mennään Eurooppaan, missä tulee erilaisia pelisysteemejä ja pelaajia vastaan, se tuttu ja turvallinen liigapelaaminen ei välttämättä riitäkään. Ei osata muuntautua pelin sisällä, Kangasalusta jatkaa.

LUE MYÖS: Frölundan CHL-mestaruudessa ilahduttava suomalaisvivahde – ensi kauden joukkuekiintiö pysyy entisellään

Taktisesti suomalaisjoukkueet ovat erinomaisella tasolla, mikä on johdattanut Suomen maajoukkueetkin viime aikoina menestykseen. Suurimmat erot Eurooppaan ovat kuitenkin yksilötasolla.

– Kyllähän me taktisesti osataan pelata tätä peliä ja sillä pärjätäänkin maailmalla monesti. Kun ruvetaan pistämään sentit ja kilot vastakkain, siellä hävitään rutkasti, Kangasalusta summaa.

Lisää aiheesta:

Kommentti: Nuorten Leijonien shokkitappiossa oli mykistävä piirre – nyt pitäisi hälytyskellojen soidaLauri Marjamäeltä suorasanainen linjaus – SM-liiga on yhdellä osa-alueella muita isoja sarjoja perässäSuomalainen CHL-fiasko asettaa SM-liigan vakavan pohdiskelun äärelle – "Se on kylmä fakta"Sihvonen: Tapparan taakka osoittaa SM-liigan ongelmat – "Johtamassa ilmeisiin vaikeuksiin"Miksi suomalaisseurat ovat vaikeuksissa CHL:ssä? Jukka Jalonen nostaa esiin selkeän syyn – "Se on meidän haasteemme"CHL:n palkintorahat kasvamassa huomattaviin summiin – miten tämä näkyy Suomessa? "Luulisi kiinnostavan"
CHLLiigaJääkiekkoUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

CHL
  • 16.10.10:19
    KalPa

    SM-liigaseurat dominoivat – valtaisa tilanne eurojäillä

  • 7.10.21:52
    Lukko

    Hurjaa suomalaisjälkeä – 18-vuotias lupaus ratkaisi Lukolle ison voiton

  • 7.10.13:52
    Liiga

    Lukko sai huippu-uutisia!

  • 6.9.21:29
    KalPa

    KalPan uusi hankinta pyöritti Salzburgin nurin

  • 5.9.22:49
    Jääkiekko

    Lukko löylytti jääkarhuja