Käytettynä Suomeen tuodusta sähköautosta syntyi lihava riita kuluttajan ja yrityksen välille.
Käytettynä Saksasta Suomeen tuodun Volkswagen e-Golf -täyssähköauton ostanut mies tuli katumapäälle nopeasti kauppojen jälkeen. Runsaat 25 000 euroa maksanut auto oli alun perin otettu käyttöön vuonna 2014, mutta se tuotiin Suomeen viime vuonna.
Ostaja kuitenkin pettyi pahasti, kun autossa ei ollutkaan pikalatausmahdollisuutta, vaikka siitä sopiva liitin ja kaapelit löytyivätkin. Asia selvisi tuhat euroa kustantaneiden tutkimusten jälkeen.
Ilman pikalatausmahdollisuutta täyssähköauton lataaminen kesti peräti kuusi tuntia, kun taas pikalatauksella siihen olisi kulunut vain 20 minuuttia.
LUE MYÖS: Saksalaisen hybridiauton kulutus pomppasi kylmässä säässä 460 prosenttia – kovalla pakkasella ei käynnistynyt ollenkaan
Suomiautoissa pikalataus vakiona
Auton ostanut mies vaati kauppojen purkamista, sillä pikalatauksen puuttumisen todentamisessa kesti merkkihuollossakin viikkoja. Hänen mukaansa asian todentaminen olisi ollut mahdotonta ennen kauppoja. Pikalatausliitintä ei valmistajan mukaan ole malleissa, joissa ei ole pikalatausta.