Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kalle Rovanperä kertoi mielipiteensä Sami Pajarista

Sami Pajarin (vas.) liittyminen Toyotan MM-tiimiin kelpaa Kalle Rovanperälle.
Sami Pajarin (vas.) liittyminen Toyotan MM-tiimiin kelpaa Kalle Rovanperälle.Vesa Pöppönen / AOP
Julkaistu 18.01.2025 08:56

Toni Heinonen

Rallin MM-kausi käynnistyy ensi viikolla ikonisella Monte Carlon osakilpailulla. Kisaan starttaa kaksi suomalaista Toyota GR Yaris Rally1 -autoilla: paluun täyden kauden kuljettajaksi tekevä Kalle Rovanperä sekä ensimmäisen kokonaisen kautensa pääluokassa ajava Sami Pajari.

Rovanperä on yksi tämän kauden suurimmista mestarisuosikeista. Pajarille puolestaan tärkeintä on kerätä kokemusta Rally1-autolla ja nostaa tasoaan kauden edetessä.

Pajari pääsi viime vuonna ajamaan kolmessa MM-rallissa Toyotan Rally1-autolla ja säväytti etenkin kotikisassaan Suomessa ajettuaan neljänneksi. Viime kaudella hän nappasi myös WRC2-luokan mestaruuden Toyotan Rally2-kilpurilla.

LUE MYÖS: Jari-Matti Latvala uskoo: Kalle Rovanperä tekee tallikaverilleen palveluksen

Rovanperä ei pistä pahakseen, että Toyotan WRC-miehistössä on nyt toinenkin suomalainen.

– Mielestäni on hienoa nähdä, että tänne tulee lisää suomalaisia. Ja sekin on mukavaa, että hän on myös nuori kuljettaja. On makeaa saada Sami tallikaveriksemme, Rovanperä kertoo.

Rovanperä, 24, on ajanut jo pitkään rallin MM-sarjan huipulla ja saavuttanut kaksi maailmanmestaruutta, mutta hän on vain vuoden Pajaria vanhempi.

Rovanperä teki oman debyyttinsä Toyotan WRC-tallissa viisi vuotta sitten.

– Minulla oli hyvä olla Toyotalla, kun olin uusi MM-sarjassa. Uskon, että tämä menee hyvin myös Samin kohdalla, Rovanperä arvelee.

– Tämä on hyvä ympäristö ja meillä on mukava kuljettajaporukka. Uskon, että kaikki tukevat hyvin myös Samia.

Pajarilta on lupa odottaa kovaa kyytiä etenkin nopeammissa ralleissa, jotka hän tuntee entuudestaan hyvin. Viime kesän Suomen MM-rallissa hän ylsi kertaalleen jopa pohja-aikaan, vaikka kyseessä oli hänen Rally1-debyyttinsä.

LUE MYÖS: MM-rallissa kiehtova sääntömuutos – Toyotalta löytyy kullanarvoinen täsmäase: "Ensimmäinen, jota pyydämme auttamaan"

Rovanperä arvioi, että Pajarilla on tilaisuus ottaa Toyotalla seuraava askeleensa kohti lajin absoluuttista huippua.

– Hänellä on nyt hyvä mahdollisuus oppia kanssamme. Ja uskon, että hän pärjää todella hyvin, Rovanperä luottaa.

Lisää aiheesta:

Sami Pajarille puuhataan herkullista pestiä ToyotallaJymypaukku! Sami Pajarille unelmapesti MM-rallissa – "En osannut odottaa"Sami Pajari pyytää apua Kalle RovanperältäJari-Matti Latvala lausui painavaa tekstiä Sami Pajarista ja Kalle Rovanperästä – "Haluan muistuttaa"Jari-Matti Latvalalta herkullista vihjailua Sami PajaristaSami Pajarin iso unelma toteutuu – "Tuntuu ihan yliluonnolliselta"
RalliUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Ralli
  • Eilen13:19
    MM-ralli

    Maailmanmestarilta rajua tekstiä, Hyundai-tähti sivaltaa pomojaan – "Kertoo kaiken"

  • ti17:17
    MM-ralli

    Sebastien Ogier jahtaa maanmiehensä hurjaa ennätystä – näin Sebastien Loeb kommentoi

  • ti06:57
    MM-ralli

    Juha Kankkunen varoittaa Kalle Rovanperästä

  • ma11:53
    MM-ralli

    Ott Tänak nosti kätensä pystyyn – Hyundai-tähti tarvitsee lähes ennennäkemättömän ihmeen

  • ma07:01
    MM-ralli

    Nyt jysähti hurjaa tekstiä MM-rallin tallipaikoista – Ott Tänak mukana pelissä