HPK:n päävalmentaja Antti Pennanen otti torstaina kantaa suomalaisen seurajääkiekon tilaan MTV Urheilun haastattelussa. Pennanen antoi kahden korkeimman sarjatason järjestämisestä ehdotuksen, jossa sekä Liiga että Mestis käsittäisivät 10-12 joukkuetta saman osakeyhtiön alla.
Kansainvälisen jääkiekkoliiton varapuheenjohtaja Kalervo Kummola yhtyy Pennasen ajatuksiin, mutta tiedostaa tosiasiat nykyisessä toimintaympäristössä.
Kummolan mukaan nykyisen 15 joukkueen sarjan ongelmat ovat silminnähtäviä.
– Olemme menettäneet paljon pelaajia KHL:ään, NHL:ään, AHL:ään, Sveitsiin, Saksaan ja Ruotsiin. Tuotanto ei oikein tahdo riittää (15 joukkueen sarjaan). Toisaalta siinä on etuna nuorten pelaajien kasvanut vastuu liigajoukkueissa. Se on myös yksi syy, miksi olemme pärjänneet niin hyvin esimerkiksi alle 20-vuotiaiden MM-kisoissa. Asiassa on hyvät ja huonot puolensa, Kummola sanoo MTV Urheilulle.
LUE MYÖS: Taas uusi tähtipelaaja jättää Pelicansin
Jääkiekkoliiton entinen pitkäaikainen puheenjohtaja painottaa, ettei käsillä olevaan ongelmaan ole helppoa ratkaisua.

