Seinäjoella kerrostalon kellarista löydettiin viime kesänä murhattu mies. Kai-Pekka Savolaisen kohtalo on yhä täysi mysteeri, vaikka poliisi yritti jo viime kesänä vangita useampaa miestä tapaukseen liittyen.
Seinäjoen Kasperin kaupunginosassa sijaitsevasta kerrostalosta löydettiin viime kesäkuussa kuollut mies.
Kai-Pekka Savolainen oli kadonnut marraskuussa 2020, ja tapausta oli ensin selvitelty tavallisena katoamisena. Viime maaliskuussa poliisi kuitenkin tiedotti uskovansa, että mies oli joutunut henkirikoksen uhriksi.
Epäilyksille saatiin vahvistusta ruumiin löytyessä kesäkuussa, sillä Savolaiselle oli tehty vakavaa väkivaltaa. Tapausta alettiin tutkia murhana.
Poliisi tiedotti pian ruumiin löytymisen jälkeen, että Savolainen surmattiin todennäköisesti jo marraskuun lopulla, 28. – 29.11.2020. Tarkemmin epäiltyä henkirikosta ei kuitenkaan avattu.
Sen poliisi kuitenkin kertoi, ettei henkirikosta ollut tehty kellarissa, vaan Savolaisen ruumis oli siirretty sinne tekopaikalta. Tekopaikkaa ei koskaan paljastettu.
Ruumislöytö tehtiin osoitteessa Kasperinviita 3. Savolaisen oma asunto sijaitsi aivan lähistöllä, vain kivenheiton päässä osoitteessa Urpuviita 2.
Lue myös: Seinäjoen murhamysteeri: Kai-Pekka Savolainen tapettiin 11 kuukautta sitten – tämä kaikki veriteosta tiedetään nyt
Motiivin puute hidastaa tutkintaa
Viime heinäkuussa poliisi vaati viittä miestä vangittavaksi Savolaisen murhasta epäiltynä. Tutkinnallinen siirto ei mennyt poliisin kannalta täysin putkeen.
Yhtä epäiltyä koskeva vangitsemisvaatimus peruttiin ennen asian käsittelyä, eikä muitakaan miehistä vangittu. Käräjäoikeuden mielestä perusteita vangitsemiselle ei ollut. Miehet vapautettiin.
Sen jälkeen jutussa ei ole ollut vangittuna ketään. Juttu on ollut avoinna yli puoli vuotta, eikä syyllistä Savolaisen murhaan ole löydetty.
Poliisi ei ota enää kantaa siihen, onko sillä epäiltyä tai epäiltyjä henkirikokselle.
Tapauksen tutkintaa johtava rikoskomisario Juha Järvelin Pohjanmaan poliisista kuitenkin vakuuttaa, että tutkinta edistyy.


