Gasum kertoo vievänsä venäläisen Gazprom Exportin kanssa tehdyn maakaasun hankintasopimuksen välimiesmenettelyyn. Gasum ei hyväksy Gazpromin vaatimusta maksaa kaasu eurojen sijasta ruplissa.
Gasumin viestintäjohtaja Olga Väisänen kertoo Uutisaamussa, että Gasum pyrkii välimiesmenettelyllä pääsemään sovintoon venäläisen maakaasun tuottajan Gazprom Exportin kanssa. Kyseessä on Väisäsen mukaan toimitussopimukseen kuuluva oikeudellinen prosessi.
– Gasumin ja Gazpromin välillä on useita erimielisyyksiä, kuten vähimmäismäärän velvoitteeseen ja sakkomaksuihin liittyviä vaateita, Väisänen sanoo.
Neuvotteluita on Väisäsen mukaan käyty jo viime syksystä lähtien.
Lue lisää: Gasum vie Gazpromin välimiesmenettelyyn – venäläisyhtiö vaatii maksuja ruplissa
– Sen lisäksi saimme huhtikuussa kirjeen Gazpromilta, jossa vaadittiin, että jatkossa kaasumaksut pitäisi toimittaa ruplissa. Nykyinen voimassa oleva sopimus on euromääräinen, Väisänen sanoo.
Venäläisen kaasun loppuminen tuntuu teollisuudessa, mutta myös kuluttajan kukkarossa
Elinkeinoelämän keskusliiton Kati Ruohomäen mukaan venäläisen kaasun loppumista on oikeastaan odoteltu viime kuusta lähtien, jolloin Bulgarialta ja Puolalta katkaistiin kaasuyhteydet tismalleen samasta syystä: ruplamaksuihin ei suostuttu.
