Helsinkiläinen Jukka ei koe olevansa yltiöpäinen romantikko. Kuitenkin kohtaaminen sunnuntaina Kuusijärven saunan lauteilla tuntemattoman naisen kanssa sai hänet tuntemaan jotain, mitä ei hänen mukaansa joka päivä pääse kokemaan.
Jukka Hilvonen käy saunomassa ja ulkoilemassa säännöllisesti Kuusijärven retkeilyalueella Vantaalla. Paikka on kaikenikäisten suosima retkeilykohde: alueella on valaistu kuntorata, hoidettu uimaranta ja talvisin avanto. Aluetta voisi kutsua myös urheiluintoilijoiden pyhiinvaelluskohteeksi: Kuusijärvellä järjestetään vuosittain Terässika- ja Vantaa-triathlonit.
Jukka kertoo MTV Uutisille, että pääsiäissunnuntain iltapäivällä saunomisen lomassa hän alkoi keskustella vieressä istuvan tuntemattoman, suunnilleen samanikäisen vaaleahiuksisen naisen kanssa. He kävivät lyhyen keskustelun jutellen varsin arkisista asioista.
Kohtaaminen oli nopea, eikä siinä ollut välttämättä ulkopuolisten silmissä mitään erikoista. Jokin tilanteessa ja naisen olemuksessa teki Jukkaan kuitenkin lähtemättömän vaikutuksen.
Nainen ehti kadota paikalta, ennen kuin Jukka tajusi, että olisi halunnut kysyä naiselta, jos tämä olisi halunnut mahdollisesti tavata esimerkiksi kahvilla.
Lue myös: Eeva jakaa somessa deittailuvinkkejä miehille – "Mies ei voi koskaan täysin ymmärtää..."
"Ei siinä mitään, jos tämä jää tähän"
Kohtaaminen pyöri Jukan mielessä vielä seuraavanakin päivänä. Hän päätti yrittää vielä tavoittaa naisen.

