Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Jos Apple ei halua laittaa USB-C:tä iPhoneen, voi se kiertää EU:n vaatimusta kahdella keinolla

0:26Oletteko huomanneet tätä erikoista ongelmaa iPhonessanne? Lukuiset käyttäjät ovat ilmoittaneet mystisestä ongelmastaOletko huomannut tätä iPhonessasi? Lukuisat käyttäjät ilmoittivat vuonna 2020 mystisestä ongelmasta.
Julkaistu 05.10.2022 06:25

Ville Järveläinen

EU vaatii elektroniikkavalmistajia siirtymään USB-C-liittimen käyttöön. Tämä tarkoittaa loppua muun muassa iPhonen Lightning-liittimelle. Euroopan parlamentin käyttämät sanamuodot kuitenkin antavat ymmärtää, että Applen puhelinten myynti voisi jatkua Euroopassa ilmankin USB-C:tä siinä tapauksessa, että niissä ei ole muutakaan fyysistä latausliitintä.

Euroopan parlamentti äänesti eilen tiistaina USB-C-latausstandardin käyttöönotosta. Tulos oli murskaava, sillä esitys hyväksyttiin äänin 602 puolesta, 13 vastaan ja 8 tyhjää.

Uusi laki edellyttää, että useimmissa Euroopan unionin alueella myytävissä elektroniikkalaitteissa on oltava USB-C-latausportti vuoden 2024 loppuun mennessä. Päätös ei juurikaan hetkauta esimerkiksi Android-käyttöjärjestelmällä varustettujen puhelinten valmistajia, sillä ne ovat pääsääntöisesti käyttäneet USB-C:tä jo vuosia.

Yhtiö, joka joutuu päätöksen myötä ryhtymään toimenpiteisiin omien laitteidensa kohdalla, on yhdysvaltalainen teknologiajätti Apple. Yhtiön kehittämä ja edelleen laajasti käyttämä Lightning-liitin täytti tänä syksynä 10 vuotta, mutta EU:n tuore päätös pakottaa cupertinolaiset luopumaan siitä pian. Puhelinten lisäksi Apple joutuu luopumaan Lightning-liittimestä myös AirPods-kuulokkeissaan, hiirissään, näppäimistöissään sekä karvalakkimallin iPadissa.

Lue myös: Nyt se on varmaa: Apple joutuu vaihtamaan iPhonen laturin – uudelle standardille murskaava kannatus EU:ssa

Voisiko lakia kiertää?

EU:n vaatimuksissa on kuitenkin sanamuoto, joka voi mahdollistaa Applen jatkaa iPhonen ja mahdollisesti muidenkin laitteiden myymistä EU:ssa ilman USB-C-liitintä, mikäli se jostain syystä kokisi USB-C:n ongelmalliseksi.

Laki nimittäin vaatii USB-C:tä vain siinä tapauksessa, että laitteessa käytetään langallista latausta.

Arvostetut Apple-analyytikot, kuten esimerkiksi Ming-Chi Kuo, ovat jo vuosien ajan uskoneet yhtiön harkitsevan fyysisen latausliittimen poistamista iPhonesta tulevaisuudessa kokonaan. Mikäli Apple aikoisi niin tehdä, voisi EU:n päätös olla sopiva kimmoke fyysisen liitännän hylkäämiselle tyystin.

Vaikka Apple ei tunnetusti olekaan ykkösenä jonossa, kun uusia teknologioita puskee markkinoille, on se monesti ensimmäisenä karsimassa omasta mielestään vanhentunutta teknologiaa. Näin on käynyt muun muassa MacBookien DVD-aseman ja perinteisen USB-A-liitännän sekä ehkä kaikkein kuuluisimmin iPhonen 3,5 millimetrin kuulokeliitännän kohdalla.

Mikäli Apple poistaisi latausliitännän kokonaan, joutuisi se keksimään keinon siirtää esimerkiksi valtavia ProRes-videotiedostoja puhelimesta tietokoneelle langattomasti. Myös iPhonen käyttö autoissa, jotka eivät tue langatonta CarPlay-toimintoa, muuttuisi mahdottomaksi tai vaatisi erillisen lisälaitteen, mikäli iPhonessa ei olisi lainkaan fyysistä liitintä.

Apple myös yritti pyristellä EU:n USB-C-vaatimusta vastaan sillä perusteella, että se johtaisi valtavaan määrään elektroniikkaromua, kun kaikki Lightning-lisälaitteet olisivat yhteensopimattomia uudempien puhelinten kanssa. Luopuminen latausportista sitä vasta synnyttäisikin, ja Applen huoli näyttäytyisi erikoisessa valossa. Langaton lataus ei myöskään ole yhtä energiatehokasta kuin langallinen lataus, joten täysi langattomuus ei sekään olisi ekologisessa mielessä fiksuin mahdollinen ratkaisu.

Jos Apple ei jostain syystä haluaisi missään nimessä laittaa USB-C-liitintä iPhoneen, on sillä myös mahdollisuus olla yksinkertaisesti myymättä iPhonea Euroopan unionin alueella. On kuitenkin epätodennäköistä, että niin tapahtuisi.

Lue myös: Apple nostaa hintojaan tällä viikolla – näin paljon sovellukset maksavat jatkossa

Lähteet: Euroopan parlamentti, Euroopan komissio, MacRumors, MacRumors

Lisää aiheesta:

Uusiin puhelimiin ja kuulokkeisiin käy nyt USB-C-laturiTaas palaa rahaa: iPhonesi latausjohto ei sovi uuteen malliinKohta esiteltävässä iPhonessa turhauttava rajoite? Yksi huomio saa "hälytyskellot soimaan"Applelta vahvistus – iPhoneen tulossa iso muutos: "Meillä ei ole vaihtoehtoja"Nyt se on varmaa: Apple joutuu vaihtamaan iPhonen latausliittimen – uudelle standardille murskaava kannatus EU:ssaLuotettava taho tyrmää huhut: uuden iPhonen liitäntä ei vaihdukaan
PuhelimetiPhoneAppleEUDigiLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Puhelimet
  • ke12:51
    Matkailu

    Vakuutusyhtiö listasi yleisimmät matkatavaravahingot – tietyt iPhonet korostuvat tilastoissa

  • 4.10.08:33
    Turvallisuus

    Ethän lataa puhelinta näin? Voit hoksata mokasi, kun olet jo hengenvaarassa

  • 27.9.16:12
    Eija-Riitta Korhola

    Härskit vanhukset varastivat Eija-Riitta Korholan puhelimen: "Luulin höperöksi mummoksi"

  • 25.9.10:15
    Näkö

    Miten sokea lukee tekstiviestin? Näkövammainen Sari kertoo

  • 17.9.18:58
    iPhone

    Tuoreesta iPhonesta saa pulittaa jopa 2 500 euroa – asiantuntijalta tyrmäys