Venäjän ulkoministeri uskoo venäläisten osoittavan tukensa Putinille.
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov väittää länsimaiden pyrkineen vaikuttamaan Venäjällä viikonloppuna järjestettyihin vaaleihin.
Lavrovin mukaan venäläisviranomaiset ovat paljastaneet kaikki lännen yritykset kuvata vaaleja epädemokraattisiksi.
Lavrovin kommenteista kertoo Venäjän valtion uutistoimisto Tass.
Venäjän parlamenttivaalit eivät ole vaalitarkkailijoiden mukaan olleet pitkään aikaan sen enempää reilut kuin rehellisetkään, ja asiantuntijat ovat laajalti kuvailleet nyt käytyjä parlamenttivaaleja näytösvaaleiksi.
Lavrovin mukaan länsimaat "tekevät esteitä venäläisten tahdon ilmaisemiselle" erityisesti Baltian maissa. Venäjä suhde Baltiaan on ollut erityisen kireä Venäjän aloitettua hyökkäyssodan Ukrainaa vastaan.
Venäjän ulkoministeri pitää varmana, että parlamenttivaalien tulos vahvistaa venäläisten sitoutumisen presidentti Vladimir Putinin ulko- ja sisäpolitiikkaan.
– Minulla ei ole pienintäkään epäilystä, Lavrov sanoi.
Venäjän vaalituloksesta voi lukea lisää esimerkiksi täältä tai alla olevasta linkistä.
Lue lisää: Nyt tuli todella tyly arvio Putinin puolueen kannatusluvusta
Valtava drooni-isku äänestyspäivänä
Venäjä sanoi lauantaina kyberhyökkäysten pyrkineen vaikuttamaan äänestämiseen Moskovassa. Venäjä sanoo torjuneensa kaikki nämä vaikutusyritykset.
