Pohjois-Karjalan käräjäoikeus antoi tuomionsa Joensuun nelivuotiaan lapsen kuolemasta.
Syytteessä olivat lapsen äiti ja isäpuoli. Mustelmainen ja pahoja palovammoja saanut poika löytyi kuolleena yksityisasunnosta Joensuun Rantakylästä 8. kesäkuuta.
Lapsen isäpuoli Sebastian Simon Daniel Halonen (s.1998) tuomittiin 7 vuoden 9 kuukauden ehdottomaan vankeuteen törkeästä kuolemantuottamuksesta, törkeästä pahoinpitelystä, huumausainerikoksesta ja yllytyksestä varkauteen.
Lapsen äiti Muusa Tuulia Katariina Rissanen (s. 2001) törkeästä kuolemantuottamuksesta, huumausainerikoksesta ja varkaudesta 3 vuoden 7 kuukauden vankeuteen.

Oikeus: Vammat todennäköisesti tehty höyrymopilla
Oikeus katsoi, että lapsi oli kuollut nestehukkaan tai shokkiin.
Yksi iso kysymys oikeudenkäynnissä koski sitä, oliko teossa käytetty höyrymoppia vai syytetyn kertomuksen mukaisesti kuumaa suihkua. Oikeus katsoi, että lapsen vammat viittasivat huomattavasti vesijohtovettä kuumemman veden käyttöön.
Höyrymopin käytön puolesta puhui se, että lapsella oli rinnassaan kolmion muotoinen, tarkkarajainen ja tasainen palovamma, joka sopii höyrymopin päässä olevaan tyynyyn.
Oikeus piti höyrymopin käyttöä todennäköisenä senkin vuoksi, ettei miehellä itsellään ollut palovammoja.
– Mainituista syistä Halonen on hyvin suurella todennäköisyydellä aiheuttanut [lapselle] palovammat höyrymopilla, mutta joka tapauksessa vähintään kuumalla vedellä. Jos vammat on aiheutettu kuumalla suihkuvedellä, on altistuksen täytynyt olla pitempi, oikeus päätteli.
