Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatSääDonald TrumpAsian ytimessäRikosLiiga
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista

Näin isäpuoli esitteli poliisille 4-vuotiaan kuolemaan johtaneiden palovammojen syntyneen – katso rekonstruktio suihkutuksesta

2:54Joensuun lapsisurma: Näin isäpuoli suihkutti 4-vuotiasta lasta suihkullaMenehtyneen lapsen isäpuoli näyttää videolla miten suihkutti 4-vuotiasta lasta suihkulla.
Julkaistu 01.03.2024 05:30
Toimittajan kuva

Ville Eklund

ville.eklund@mtv.fi

Toimittajan kuva
Petri Tyynmaa

petri.tyynmaa@mtv.fi

Joensuussa 4-vuotiaan pojan kuoleman aiheuttaneet lapsen äiti ja isäpuoli on tuomittu vankeuteen törkeästä pahoinpitelystä ja kuolemantuottamuksesta. Yksi iso kysymys oikeudessa oli, miten lapsen palovammat olivat syntyneet.

Syyttäjä oli vaatinut 26-vuotiaalle isäpuolelle rangaistusta murhasta ja 22-vuotiaalle äidille taposta. 

Pohjois-Karjalan käräjäoikeus kuitenkin totesi, ettei kaksikko aiheuttanut lapsen kuolemaa tahallaan, sillä kuolema ei ollut palovammoista todennäköisin seuraus, eivätkä he tarkoittaneet tappaa. Sen sijaan heidät tuomittiin pojan törkeästä pahoinpitelystä ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.

Isäpuolen mukaan palovammat olivat aiheutuneet, kun hän oli suihkuttanut poikaa kuumalla vedellä. Poliisin rekonstruktiovideolla hän näyttää, miten oli lasta suihkuttanut. 

Jutun alussa olevalla poliisin rekonstruktiovideolla lapsen isäpuoli näyttää itse nuken avulla, miten oman hän kertomuksensa mukaan suihkutti 4-vuotiasta lasta kuumalla vedellä. 

Yksi iso kysymys oikeudenkäynnissä koskikin sitä, oliko teossa käytetty höyrymoppia vai syytetyn kertomuksen mukaisesti kuumaa suihkua. 

Oikeuden mukaan isäpuoli aiheutti pojan kuolemaan johtaneet vammat todennäköisesti höyrymopilla tai kuumalla vedellä. Oikeus katsoi, että lapsen vammat viittasivat huomattavasti vesijohtovettä kuumemman veden käyttöön.

Höyrymopin käytön puolesta puhui myös se, että lapsella oli rinnassaan kolmion muotoinen, tarkkarajainen ja tasainen palovamma, joka sopii höyrymopin päässä olevaan tyynyyn. Oikeus piti höyrymopin käyttöä todennäköisenä senkin vuoksi, ettei miehellä itsellään ollut palovammoja.

Isäpuoli Sebastian Halonen tuomittiin 7 vuoden ja 9 kuukauden vankeuteen. Äiti Muusa Rissanen tuomittiin 3 vuoden ja 7 kuukauden vankeuteen.

joensuu_mies
Isäpuoli Sebastian Halonen tuomittiin nelivuotiaan pojan kuolemantuottamuksesta 7 vuodeksi ja 9 kuukaudeksi vankilaan.MTV

Lue myös: Joensuun 4-vuotiaan kuolema: Isäpuoli yli 7 vuodeksi vankilaan, äidillekin vankeustuomio

Miksi murhasyyte kaatui Joensuussa? 4-vuotiaan tarkka kuolinsyy jäi mysteeriksi

Joensuussa väkivaltaisesti kuolleesta 4-vuotiaasta oltiin huolissaan päiväkodissa – lasten kaltoinkohtelua ei tunnisteta riittävän hyvin

Murharyhmältä kovaa kritiikkiä – lapsimurhasta syytetty isäpuoli pääsi liian helpolla: "Miksi höyrymoppia ei tuotu todisteeksi?"

13:46Saiko Joensuussa kuollut 4-vuotias oikeutta? Rikostoimittajat ruotivat tuomiotaSaiko Joensuussa kuollut 4-vuotias oikeutta? Rikostoimittajat ruotivat tuomiota.

JoensuuHenkirikoksetRikos
Toimittajan kuva
Ville Eklund
MTV Uutiset
Toimittajan kuva
Petri Tyynmaa
MTV Uutiset

Petri Tyynmaa työskentelee MTV Uutisissa uutis- ja videotoimittajana. Hän seuraa laajasti uutisia ja ilmiöitä sekä kotimaasta että ulkomailta. Petriin voit olla yhteydessä esimerkiksi, jos sinulla on tarjota MTV Uutisille juttuvinkki tai video.

Lisää aiheesta:

Mies raiskasi vaimonsa useita kertoja ja lopulta murhasi Tampereella – "Päässä pimeni"Helsingin rappuampuja mielentilaselvitykseen – tämä kylmäävä rikostausta painoi vaakakupissa3-vuotiaat lähtivät yksin ulos ja olivat jäädä ratikan alle – sikeästi nukkuneelle isälle tuomioMies ampui teloitustyylisesti raskaana olleen avovaimonsaPaloittelumurhaaja Janne Hyvösen murhaajalle elinkautinen – uhrin selkään kaiverrettiin tyly viesti16-vuotias koulupuukottaja tuomittiin kolmesta murhan yrityksestä

Tuoreimmat aiheesta

Joensuu
  • 14.1.18:05
    Sudet

    Joensuussa pihoilla vieraillut susi lopetettiin poliisin määräyksestä

  • 26.12.202507:29
    Kuolemantapaukset

    Poliisi tutki Heli Korhosen mysteerikuoleman uudelleen luettuaan MTV:n jutun – mitä naiselle tapahtui?

  • 23.12.202510:13
    Joulupukki

    Surffaava joulupukki hämmensi Joensuun keskustassa

  • 16.12.202509:51
    Kadonneet

    Nelikymppinen mies edelleen kateissa Joensuussa – poliisilta uusi kuva

  • 23.11.202522:03
    Hukkuminen

    Yksi ihminen hukkui illalla Joensuussa