Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
MM-Ralli-sivujen kansikuva
MM-Ralli
Etusivu
Aikataulu ja tulokset
MM-pisteet
Valmistajien MM-pisteet

Jari-Matti Latvala näkee Kalle Rovanperän jättipäätöksen taakse - "Nyt on hyvä sauma"

Kalle Rovanperä ajaa väljemmällä aikataululla.
Kalle Rovanperä ajaa väljemmällä aikataululla.2023 Qian Jun/MB Media
Julkaistu 26.12.2023 16:14

AKI HIETAVALA

Rallin MM-sarjassa kaksi edellistä maailmanmestaruutta voittanut Kalle Rovanperä teki monia yllättäneen päätöksen. 

Rovanperä ilmoitti marraskuussa, että ajaa vain osan rallivuodesta 2024, eikä näin ollen suurella todennäköisyydellä ole mestaruustaistelussa mukana. 

Toyotan tallipäällikkö Jari-Matti Latvala kertoi kuulleensa Rovanperän päätöksensä ensi kertaa jo viime kesän alussa.

– Kallen manageri Timo Jouhki alkoi puhua siitä kesän korvilla. Totta kai se oli yllätys siinä kohtaa. Mutta sitten, kun ajattelin sitä laajemmin, aloin ymmärtää, mistä se tulee. Ehkä tämän vuoden alussa näkyi, että motivaatio ei ollut niin korkealla kuin oli ollut aikaisemmin, Latvala kertoo MTV Urheilulle.

– Se ehkä näkyi myös tuloksissa. Sitten hän sai kuitenkin hyvin kiinni ajamisesta oikeastaan Kroatian (huhtikuu) jälkeen.

Rovanperä on nuoresta iästään huolimatta ajanut MM-sarjassa jo vuosia. Latvalan mukaan on täysin ymmärrettävää, että 23-vuotias nuori mies haluaa kokeilla myös muita asioita elämässään.

– Kalle on sellainen kuljettaja, ettei hän varmasti tavoittele kymmentä rallin maailmanmestaruutta. Ymmärrän, miksi ei ole motivaatiota ja miksi joutuu ehkä tsemppaamaan. Kun on voittanut kaksi mestaruutta, pitää miettiä, mikä on tavoite ja mikä ajaa elämässä eteenpäin, Latvala miettii. 

– Luulen, että Kalle haluaa kaudella 2024 ajaa toki rallia ja kokeilla myös driftingiä sekä hakea asioita elämässään. Toivon, että vuonna 2025 näkisimme Kallen tulevan täydellä innolla takaisin.

Latvalalla on vahva luotto, että pienoinen ”sapattivuosi” voi lisätä vuosia uran toiseen päähän.

– Uskon, että näin on. Kalle on niin nuori kaveri. Täytyy myös muistaa, että Kalle ei ole ehtinyt elää kunnolla nuoruutta. Hän on niin päämäärätietoisesti tähdännyt ammattilaisuuteen ja sen eteen on tehty töitä, Latvala summaa.

– Sen vuoksi asioita on jäänyt kokematta ja näkemättä, mutta nyt on vielä aikaa ja mahdollisuuksia siihen. Nyt on hyvä sauma katsoa se.

Uusi rallin MM-kausi starttaa ikonisella Monte Carlon osakilpailulla tammikuun lopussa. Sen kisan Monacossa tätä nykyä asuva Rovanperä suunnittelee nautiskelevansa vain katsojana.

Ensimmäisen MM-rallinsa vuonna 2024 Rovanperä ajaa suurella todennäköisyydellä Ruotsissa helmikuussa. 

Lisää aiheesta:

Jari-Matti Latvalalta suorat sanat Kalle Rovanperän tilanteestaSami Pajari sai oppitunnin MM-rallissa – tuliko sokkina?Jonne Halttuselta kutkuttava arvio Kalle Rovanperästä – "Loppukaudesta tilanne voi olla erilainen"Rallin MM-sarjaan palaavan Teemu Sunisen merkittävä riskipäätös osoittautui oikeaksi: "Väitän, että homma olisi loppunut siihen"Jari-Matti Latvala piti "kasvatuskeskustelun" Kalle Rovanperälle – "Minulla on edelleen ennätys"Jari-Matti Latvala ei usko Sebastien Ogierin lopettamispäätöksen pitävän - "En olisi yllättynyt..."
MM-ralliRalliMoottoriurheiluKalle RovanperäUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

MM-ralli
  • Eilen23:48
    Kalle Rovanperä

    Rovanperältä raakaa tekstiä päivän päätteeksi, tallikaverit hurjassa taistelussa – MTV seurasi

  • Eilen20:11
    Kalle Rovanperä

    Kalle Rovanperä on joutumassa kovaan paikkaan: "Katsotaan, mitä sieltä tulee"

  • Eilen19:20
    Ott Tänak

    Ott Tänak keskeytti toistamiseen – virolaistähti pelaa upporikasta ja rutiköyhää

  • Eilen07:30
    Ott Tänak

    Ott Tänak musertui keskeytyksestään – "Tuntuu tyhjältä"

  • pe23:27
    Kalle Rovanperä

    Tänakille jättipettymys, Pajari manasi onnistuneen perjantain päätteeksi – näin Chilen MM-ralli eteni