Toyotan Kalle Rovanperä lähtee yhtenä ennakkosuosikkina torstai-iltana käynnistyvään Viron MM-ralliin. Alla on neljä perättäistä keskeytystä, mikä lyö oman leimansa ralliin valmistautumiselle.
LUE MYÖS: Kalle Rovanperä tykitti kärkiajan Viron rallin testierikoiskokeella
Toyotan tallipäälliköllä Jari-Matti Latvalalla oli kuitenkin mukavia uutisia Viron MM-rallin kynnyksellä Rovanperälle, jonka nykyinen sopimus päättyy tähän kauteen.
– Sopimusneuvotteluita on käyty ja asiat ovat erittäin positiivisella tolalla. Näyttää erittäin hyvältä, mutta en voi tässä vaiheessa vahvistaa mitään. En kuitenkaan usko, että Kallen tarvitsee siltä puolelta painetta ottaa, Latvala myönsi MTV Urheilulle.
Latvala on pitänyt "kasvatuskeskustelun" nuoren suojattinsa kanssa erittäin hyvässä hengessä. Neljästä keskeytyksestä käytännössä vain yksi oli jyväskyläiskuskin oma ajovirhe, joten myös huonoa onnea on ollut mukana.
– Juteltiin Safarin jälkeen ja sanoin Kallelle, että minulla on edelleen ennätys. Kallella on nyt neljä huonoa kisaa, mutta minä ajoin viisi sellaista putkeen. Sen puoleen ei ole hätää. Yritin tuoda esiin, että hänellä on aikaa. Kalle on yhä nuori ja erittäin lahjakas kuski, Latvala sanoi.
– Kausi lähti hyvin käyntiin, mutta sitten tuli tämä huono jakso ja siitä mestaruudesta ei enää oikein voi ajaa. Yritin korostaa, että hän ymmärtäisi antaa itselleen aikaa ja armoa. Nämä ovat niitä vaikeita hetkiä, joita jokainen rallikuski joutuu urallaan käymään läpi. Tämä pitää vain ottaa kasvatuksena ja tulla sitten vahvemmaksi niiden hankaluuksien jälkeen.
