Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Japanissa muistellaan atomipommi-iskuja Venäjän hyökkäyksen kaivaessa traumoja pintaan – "Olemme joka hetki minuuttien päässä täystuhosta"

Nagasakin rauhanpuistossa atomipommin putoamispaikalla järjestettiin muistotilaisuus 77 vuotta pommituksen jälkeen.
Nagasakin rauhanpuistossa atomipommin putoamispaikalla järjestettiin muistotilaisuus 77 vuotta pommituksen jälkeen.
Julkaistu 09.08.2022 16:57
Toimittajan kuva

Jani Rolamo

jani.rolamo@mtv.fi

namatsuu

Nagasakissa Japanissa on tänään muisteltu historian toistaiseksi viimeistä ydinaseiskua. Venäjän hyökkäyssota ja ydinaseilla uhkailu on nostanut maailman ainoan ydinaseiden uhriksi joutuneen maan pelot uudelleen pintaan.

Tasan 77 vuotta sitten vuonna 1945 Yhdysvallat pudotti atomipommin satamakaupungin ylle, tappaen yli 74 000 ihmistä.

Kolme päivää aiemmin Hiroshimaan oli pudotettu atomipommi, jonka uhriksi laskettiin vuoden loppuun mennessä yli 140 000 ihmistä.

Muistotilaisuudessa, joka pidettiin Nagasakin rauhanpuistossa atomipommin putoamispaikan kohdalla, Nagasakin pormestari Tomihisa Taue peräänkuulutti ydinaseettoman maailman puolesta, uutisoi Asahi Shimbun. Hänen mukaansa on silkkaa fantasiaa, että ydinasevallat pidättäytyisivät niiden käytöstä konfliktissa.

Hän myös pyysi Japania allekirjoittamaan YK:n ydinaseiden kieltosopimuksen, joka pyrkii poistamaan ydinaseet maailmasta kokonaan.

Kaikki ydinasevallat ovat pidättäytyneet allekirjoittamasta sopimusta, ja Yhdysvallat on myös pyytänyt liittolaisiaan toimimaan samoin. Myöskään Suomi ei ole allekirjoittanut sopimusta.

Lue myös: YK:n ydinasekieltosopimus on astumassa voimaan tammikuussa – ydinasevaltiot ovat tosin jättäytyneet ulkopuolelle

Japanin pääministeri Fumio Kishida totesi tilaisuudessa pitämässään puheessa, että vaikean turvallisuustilanteen keskelläkin Japanin on ylläpidettävä ydinaseetonta historiaansa, uutisoi Mainichi Shimbun.

– Meidän on tehtävä Nagasakista viimeinen atomipommin kohde.

Ukrainan sota herätti traumat

Venäjän hyökkäys Ukrainaan on nostanut ydinaseet jälleen tapetille. Venäjän presidentti Vladimir Putin kertoi sodan alussa nostaneensa maan ydinasejoukot valmiustilaan.

Lue myös: Tutkija näkee ydinaseuhon Putinin viimeisenä keinona hakea kunnioitusta: "Kaikki muu on oikeastaan jo mennyt"

Myös YK:n pääsihteeri Antonio Guterres lähetti viestin muistotilaisuuteen:

– Venäjän invaasio Ukrainaan muistuttaa meitä siitä, että olemme joka hetki vain minuuttien päästä mahdollisesta täystuhosta, Guterres kertoi viestissään.

Japanissa ydiniskujen muisto elää vahvana, ja vuotuisissa rauhanseremonioissa niin Hiroshimassa kuin Nagasakissa atomipommeista selviytyneet, niin kutsutut hibakushat, kertovat tarinoita ydinaseiden kauheudesta.

Nagasakin pommista selvinnyt, nyt 89-vuotias Michiko Kaida muistaa kirkkaan välähdyksen ja valtavan jylinän, vaikka oli kahdeksan kilometrin päässä pommisuojassa.

– Ydinaseet tuhoaisivat maailman. En voi sietää, mitä Putin puhuu maansa ydinaseista, hän kertoo.

Ydinpommi-iskusta selvinneitä hibakushia on tällä hetkellä elossa 118 935. Heidän keski-ikänsä on 84,5 vuotta.

Lue myös: Maailmanlopun sota voi syttyä hetkessä – laukaisuvalmiita ydinohjuksia lähes 2 000

Lue myös: Ydinaseet ovat jo vaikuttaneet sotaan Ukrainassa, ja sodan lopputulos voi määrittää ydinaseiden roolia tulevaisuudessa

Lisää aiheesta:

Hiroshiman ydintuhosta 80 vuotta – "Minua ravisteli korviahuumaava pauhu"Rauhannobelisti oli 13-vuotias, kun USA ydinpommitti Japania – yksi toive maailmalleVerilöylystä toipuvan Butšan pormestari MTV:lle: Venäläisten teot olivat mahdollisia, koska niitä ei ollut tuomittu muualla aiemminJapanissa muisteltiin Hiroshiman atomipommituksen uhreja – pormestari kutsui maailmanjohtajien käsitystä ydinasepelotteesta hulluudeksiUkrainalle uudet miljardien ase- ja apupaketit – MTV seuraaVenäjä muistutti Ukrainan sodan alussa ydinasearsenaalistaan – "Sinänsä järkevät ihmiset puhuvat käyttökynnyksen ylittämisestä kuin se olisi jopa luonnollista"
JapaniYdinaseetVenäjäUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Japani
  • 30.10.14:11
    Toyota

    Toyota kutsuu Suomessa yli 1 250 autoa tarkastukseen

  • 28.10.05:32
    Yhdysvallat

    Yhdysvallat ja Japani allekirjoittivat sopimuksen mineraaleista ja maametalleista

  • 21.10.14:35
    Ulkomaat

    Moottoripyöräilevä hevirumpali nousi Japanin ensimmäiseksi naispääministeriksi

  • 14.10.17:22
    Ruoka

    Sushiakin suositumpaa! Japanin omaa "karjalanpiirakkaa" saa Suomestakin

  • 3.10.15:53
    Politiikka

    "Japanin Thatcher" voi nousta maan ensimmäiseksi naispääministeriksi – hän ei hyväksyisi kruunua naiselle