Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Italialaismies teki huimapäisen ennätyksen – näin sujuu nuorallakävely 137 metrissä

1:09Nuorallakävelyennätys Italiassa: mies taiteili köyden päällä 137 metrissä!Näin Andrea käveli nuoralla päätä huimaavissa korkeuksissa!
Julkaistu 31.05.2023 20:13
Toimittajan kuva

Outi Jaatinen

outi.jaatinen@mtv.fi

Italialaismies teki paikallisen nuorallakävelyennätyksen kävelemällä nuoran päällä 137 metrin korkeudessa.

48-vuotias nuorallakävelijä Andrea Loreni sai toukokuun lopulla nimiinsä huimapäisen ennätyksen: hän käveli nuoralla korkeammalla kuin kukaan muu Italiassa kaupunkiympäristössä. Köysi oli yli 204 metriä pitkä ja se ripustettiin 137 metrin korkeuteen. Paikallisesta ennätyssuorituksesta kertoo CNN.

Lue myös: Mies kiipeili pilvenpiirtäjässä ilman turvaköysiä – korkeuksissa kuvattu video voi hirvittää: "Putoaminen tarkoittaa kuolemaa"

Nuoralla kävelyä pilvenpiirtäjästä toiseen

Kiipeilysuoritus tehtiin Milanossa. Se alkoi toisen Bosco Verticale -tornitalon katolta. Bosco Verticale -kaksoistorneihin on istutettu yli 20 000 kasvia hiilinieluksi. 

Suoritus päättyi Unicredit Tower -pilvenpiirtäjän katolle. Unicredit Tower on järjestäjien mukaan Italian korkein rakennus.

CNN kertoo, että tämä kävelyesitys oli lähtölaukaus kaupungissa järjestettävälle Bam Circus -kulttuurifestivaalille. Järjestäjien mukaan se oli metafora "vaaralliselle matkalle", joka ihmiskuntaa ilmastonmuutoksen myötä odottaa. 

Lue myös: Varjoliitäjä Eemeli Aittokallio lennättää yläilmoissa myös 7-vuotiasta tytärtään: "Luulisin, että tämä on turvallisempaa kuin esimerkiksi ratsastaminen"

Lue myös: Nainen putosi maahan 200 kilometrin tuntivauhtia sotkeuduttuaan laskuvarjoonsa – selvisi hengissä

Lue uusimmat lifestyle-artikkelit!

Lähde: CNN

Lisää aiheesta:

Maailmanennätys! Pyöräilijä nousi Eiffel-torniin käsittämätöntä vauhtiaEnnennäkemätön suoritus! Virolaismies tasapainoili nuoralla Italian mantereelta SisiliaanMitä ihmettä on boulderointi? Kävimme maailman vaikeimmalla kiipeilyreitillä LoviisassaSympaattinen Dorothy, 104, on nyt vanhin laskuvarjohypyn suorittanut: "Heitimme kuperkeikkaa ja se oli hauskaa"Uhkarohkea mies kiipesi 310-metrisen rakennuksen seinää pitkin ilman valjaita – henkeä salpaava tilanne saatiin videolleVideo: Ranskalainen "Hämähäkkimies" kiipesi 217-metriseen pilvenpiirtäjään ilman turvavarusteita – pidätettiin jälleen julkisen häiriön aiheuttamisesta
EnnätyksetVapaa-aikaMitä ihmettä?Lifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Ennätykset
  • 31.10.08:55
    Kirkko

    Risti teki Sagrada Familiasta maailman korkeimman kirkon

  • 15.10.12:09
    Uusi-Seelanti

    Uusiseelantilaismies pääsi ennätysten kirjaan – tässä on maailman pisin nimi

  • 7.10.14:47
    Extreme-lajit

    Maailmanennätys! Pyöräilijä nousi Eiffel-torniin käsittämätöntä vauhtia

  • 29.9.08:48
    Kiina

    Maailman korkein silta sijaitsee nyt Kiinassa – liki kaksi kertaa Eiffel-tornin korkuinen

  • 26.9.06:20
    Mount Everest

    Käsittämätön video: Puolalaismies lasketteli alas Mount Everestin huipulta