Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Iivo Niskaselta taas uusi yllätys – Jari Isometsä innostui: "Haluaa kovia rykäisyjä"

Iivo Niskanen maailmancup-laduilla Falunissa maaliskuussa 2024.
Iivo Niskanen maailmancup-laduilla Falunissa maaliskuussa 2024.
Julkaistu 03.11.2025 13:35
Toimittajan kuva
Ossi Karvonen

ossi.karvonen@mtv.fi

ossikarvonen

Suomen tähtihiihtäjän Iivo Niskasen nimi löytyy yllättäen ensi lauantaina Vuokatissa kilpailtavien Kainuun talvikisojen lähtölistalta. 

Niskanen on ilmoittautunut miesten 12 kilometrin perinteisen kilpailuun. Hän avasi kautensa sunnuntaina Suomen cupin viestikisassa Vuokatissa. 

Nämä ovat harvinaisia liikkeitä 33-vuotiaalta Niskaselta, joka on yleensä hiihtänyt kauden ensimmäisen kilpailunsa Oloksella marraskuun puolivälissä. Tätä on seurannut maailmancup-startti Rukalla. 

– Jos ajatellaan sitä, mitä Niskanen on aikaisempina vuosina tehnyt, niin ei hän ole ihan näin aktiivinen ollut tässä vaiheessa kautta, MTV Urheilun asiantuntija Jari Isometsä kommentoi. 

Isometsä hieman yllättyikin Niskasen nimestä ensi lauantain kilpailun lähtölistalla. Tämä ei tietysti vielä takaa olympiavoittajan ilmestymistä starttiin. 

– Kyllä siinä on ainakin kova meininki osallistua.

Lue myös:

Dopingpanna päättyy – Suomen ex-maajoukkuehiihtäjä palaa

Niskasen sormi murtui toukokuussa. Hän sanoi Ylen haastattelussa sunnuntain viestin jälkeen, että tämä on aiheuttanut viivettä harjoitteluun.  

– Voi olla, että hän haluaa sen takia tehdä vähän kovempia harjoituksia, ja mikäs sen parempi on kuin kilpailu, Isometsä analysoi.  

– Ja onhan tämä vähän uudenlaista näkemystä. Kun tulee ikää ja kausi on paljon takana, niin aina pitää vähän uusia ärsykkeitäkin kokeilla.

– Luulen kuitenkin, että suurin syy on se, että hän haluaa kunnon kovia rykäisyjä alle vähän enemmän kuin normaalisti. En näe sitä mitenkään huonona ratkaisuna. Kilpahiihtäjät hiihtävät kilpaa.

Isometsä korostaa sitä, että adrenaliinia tuova kilpailutilanne on aina eri asia, vaikka harjoitusladulla saisikin itsestään paljon irti. 

– Usein hiihtäjät pitävät vähän kynttilää niin sanotusti vakan alla alkukaudesta. Harjoitellaan ja kilpaillaan vähän säästeliäämmin, mutta samaan aikaan taustalla tehdään kilpailunomaisia harjoituksia aika paljon.

Maastohiihdon maailmancup käynnistyy Rukalla 28. marraskuuta. 

Lisää aiheesta:

Jari Isometsä ei yllättynyt Iivo Niskasen ratkaisusta – muistuttaa suomalaistähden taustasta: "Hän on siinä todella hyvä"Iivo Niskaselta suorasukainen arvio Rukan maailmancup-avauksesta: "Voittavat, vaikka eivät olisi latua ennen nähneetkään"Iivo Niskasen suunnitelma hämmästytti Jari Isometsää – tähtihiihtäjältä vastauksia paluukisan alla: "Tuloskunto ei ole arvoitus"Pitääkö tästä huolestua? Iivo Niskasen toiminta herättää kysymyksiä: "Vetää laput silmillä"Tähtihiihtäjien kurimus: Suomen maajoukkueessa hullunkurinen tilanne – "Toisella ei ole huippukuntoa ja sitä etsitään, toisella on ja sitä pitää siirtää"Jari Isometsä povaa suomalaisjytkyä maailmancupin avauskisaan – "Perjantai on iso päivä"
MaastohiihtoIivo NiskanenHiihtolajitUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Maastohiihto
  • Eilen16:12
    Doping

    Dopingpanna päättyy – Suomen ex-maajoukkuehiihtäjä palaa

  • Eilen15:40
    Iivo Niskanen

    Katkeaminen – Iivo Niskanen tuhosi Jämin Jänteen kilpailun

  • 1.11.13:58
    Krista Pärmäkoski

    Hiihtokausi käyntiin – näin kävi Krista Pärmäkosken

  • 1.11.08:41
    Hiihtolajit

    Suomalaishiihtäjistä kantautuu lupaavia puheita – valmentajalta kutkuttava arvio olympialaisista: "On realistista"

  • 30.10.19:31
    Doping

    Dopingista kärynnyt Victoria Carl palkittiin