Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

HUS-johtajalta vetoomus joulun ostosruuhkien tartuntariskistä, seuraukset voivat olla karut: "Edellyttää meiltä kaikilta itsekuria"

Lehtikuva
Julkaistu 30.11.2020 15:33
Toimittajan kuva
Janne Ahjopalo

janne.ahjopalo@mtv.fi

Helsingin ja Uudenmaan sairaanhoitopiirin diagnostiikkajohtaja Lasse Lehtonen olisi toivonut rajoitusten astumista voimaan jo aiemmin.

Tänään maanantaina 30. marraskuuta alkaneiden rajoitusten tasoa Lasse Lehtonen pitää HUS-alueella hyvänä.

– Rajoitukset ovat periaatteessa samaa tasoa, mitä esimerkiksi Vaasassa oli. Vaasassa saatiin tilanne näillä rajoituksilla kääntymään parempaan suuntaan.

HUS-alueella on nyt otettu kaikki nykyisen lainsäädännön mahdollistamat rajoitukset käyttöön. Seuraava koronatiukennus olisikin jo valmiuslain ottaminen käyttöön. Lehtonen kuitenkin huomauttaa, että HUS-alueella tilanne on nyt viime kevättä parempi.

– Olemme pystyneet valmistautumaan, hankkimaan varusteita ja saamaan kokemusta koronapotilaiden hoitamisesta.

Lue myös: Tänään astuu voimaan nippu rajoituksia ja suosituksia – tässä jutussa kerrotaan, mitä eroa niillä on

Jos sairaalat täyttyvät koronapotilaista, hidastaa se muiden potilaiden hoitoa ja aiheuttaa hoitojonoja. Muut sairaudet jäävät hoitamatta.

– Sairaaloissa, pahaa pelkäämme, tulee olemaan aika ruuhkaista. Olisi kyllä toivottavaa, että saataisiin tautitilanne sellaiseksi, että joulua uskaltaisi turvallisin mielen viettää. Se edellyttää meiltä kaikilta hyvää itsekuria ja sosiaalisten kontaktien minimointia.

"Ei enempää väkeä kauppoihin, kuin sinne sovulla mahtuu"

Joulun ostosreissut ovat diagnostiikkajohtaja Lasse Lehtosen mukaan selvä koronariski.

– Kyllä ne ovat samanlainen riski kuin kaikki muutkin kokoontumiset. Olisi todella hyvä, että kauppiaat noudattaisivat suosituksia, eivätkä ottaisi kauppoihin enempää väkeä kuin sinne sovulla mahtuu.

Turvavälejä pitäisi ostoskeskusten ja kauppojen jouluhulinassa noudattaa ja maskeja käyttää.

– Se on tällä hetkellä vapaaehtoista, koska lainsäädäntö ei mahdollista kaupan rajoittamista samalla tavalla kuin esimerkiksi julkisten palveluiden rajoittamista.

Katso videolta, kuinka diagnostiikkajohtaja Lasse Lehtonen vastasi maanantaiaamuna kymmeneen koronakysymykseen!

Lisää aiheesta:

Milloin Suomi voi tehdä "tanskat" ja luopua laajalti koronarajoituksista? Näin arvioi HUSin Asko JärvinenNäin Martti, Iiris ja Valtteri reagoivat koronasuositusten kiristämiseen – "Epävarmuus on nykypäivänä uusi normi"Kokoontumisrajoitukset poistuvat, hämmennystä herättävät ravintolarajoitukset voivat jäädä: "Tanssija poistettiin poliisiautolla"HUSin johtaja: Iso osa koronarajoituksista pystytään poistamaan juhannukseen mennessä – mutta mistä rajoituksesta luovutaan viimeisenä?Citymarketit järjestävät Mammuttimarkkinat poikkeustilasta huolimatta: "Jätimme kampanjasta pois irtomakeiset, että ei synny ruuhkia karkkihyllyille"Nuorten aikuisten pitäisi jaksaa noudattaa erityistä varovaisuutta jopa pari kuukautta – Ylilääkäri: "Pään pitää kestää – ei tiedetä, jatkuuko tartuntojen nousu"
KoronavirusMTV Uutiset LiveKotimaaJoulu

Tuoreimmat aiheesta

Koronavirus
  • 14.10.14:32
    Tuomiot

    Huoltovarmuuskeskukselle jättilasku kohumaskikaupan tehneen johtajan potkuista

  • 3.10.17:00
    Talous

    EKP-pääjohtaja Lagarde MTV:n erikoishaastattelussa: Lopeta EU-sääntöjen rikkominen, Suomi

  • 22.9.18:58
    Ennätykset

    Ikävä koronaennätys: Miehen tauti kesti yli kaksi vuotta

  • 13.9.08:33
    Yskä

    Yskänlääkkeet tuskin auttavat, jos ikävä yskä vaivaa – kokeile sen sijaan tätä: "Oikeasti ihan tutkittua"

  • 9.9.13:03
    Flunssa

    Koronavirustartunta voikin olla ehkäistävissä apteekin nenäsuihkeella