Leijonat nappasi vain yhden voiton sunnuntaina päättyneestä Karjala-turnauksesta. Muut maat yrittävät nyt horjuttaa Suomea, joka on näyttänyt suuntaa niin olympia- kuin MM-kisatasolla. MTV Urheilun jääkiekkoasiantuntija Petteri Sihvonen tekee nyt voimakkaan linjauksen.
Vaikka Leijonat otti Turussa vain yhden voiton, ei se pelannut tulokseen nähden heikosti.
– Tuo oli varsin hyvä turnaus Leijonilta. On selvää, että muut yrittävät miettiä konsteja, että miten he voisivat pärjätä hallitsevaa maailmanmestaria ja olympiavoittajaa vastaan. Nyt nähtiin kolme erilaista lähestymistapaa. Jos Suomi pelaisi Sveitsiä vastaan paras seitsemästä -sarjan, se menisi Suomelle 4–1. Tshekkiä vastaan sama sarja menisi Suomelle 4–2. Ruotsi haastaisi kovimmin, se menisi Suomelle 4–3. Pitää muistaa, että kun mennään MM-turnaukseen, vain Suomi on pystynyt pitämään kiinni pelitavastaan. Tämmöiset kohdennetut suunnitelmat ja iskut onnistuivat tämmöisissä lyhytmittaisissa turnauksissa. Muut maat lähestyvät, mutta Suomi pitää pintansa, Sihvonen sanoo isosta kuvasta.
Suomen turnausta värittivät ikävät kolhut. SM-liigan pistepörssijohtaja Anrei Hakulinen loukkaantui jo torstain Sveitsi-kamppailun alkuhetkillä. Tapparan tehohyökkääjä Waltteri Merelä koki kovia lauantain Tshekki-kamppailun kolmannessa erässä.
– Tunnen nahoissani sen tuskan, mitä noissa seuroissa koetaan nyt. Silti, isossa kuvassa, Liigalla ei ole pienintäkään varaa ottaa Leijonilta mitään pois. Leijonat on kuitenkin Suomi-kiekon iso vankkuri. Vaikka loukkaantumiset voisivat hetken kirpaista, niin tämä on se hinta, mikä pitää maksaa. Vaikka on rajua sanoa näin. Ei voida mennä siihen, että seurat eivät antaisi enää parhaita pelaajiaan maajoukkueen käyttöön. Loukkaantumisia voi tulla ihan missä tahansa sarjapelissä sun muualla. Nyt ne saavat symbolista arvoa ja tuskaa, kun ne tapahtuvat sellaisissa ympyröissä, missä pelaajien palkkoja ei makseta, Sihvonen sanoo loukkaantumisiin liittyen.