Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Hjallis voitti miljoonariidan Sanomaa vastaan – "Tiesin etten ole tehnyt mitään väärää"

Harry Harkimo on voittanut Hartwall-areenan myyntiin liittyvän miljoonariidan Sanoma-konsernia vastaan.
Harry Harkimo on voittanut Hartwall-areenan myyntiin liittyvän miljoonariidan Sanoma-konsernia vastaan.Lehtikuva
Julkaistu 25.11.2015 15:15
Toimittajan kuva

Pekka Lehtinen

pekka.lehtinen@mtv.fi

Kansanedustaja Harry Harkimo on voittanut Hartwall Arenan myyntiin liittyvän miljoonariidan Mediakonserni Sanomaa vastaan.

Välimiesoikeus on ratkaissut Harkimon omistaman Hjallis Promotionin ja Sanoma-konserniin kuuluvan Sanoma Traden välisen kiistan Harkimon eduksi. Välimiesoikeuden päätös on salainen.

MTV Uutisten tietojen mukaan myös Harkimoa ja yhtiötä koskevat turvaamistoimet on peruttu välimiesoikeuden päätöksellä. Harkimon ja yhtiön omaisuutta on ollut takavarikossa yhteensä yli 17 miljoonaa euroa.

Harkimo on lopputulokseen tyytyväinen.

–  Olen voittanut. Kaksi vuotta tätä on kuitenkin kestänyt, ja se on ollut raskasta minulle. Koko ajan olen tiennyt, etten ole tehnyt mitään väärää, Harkimo sanoo.

Sanoma vaati yli viittä miljoonaa

Sanoma vaati Harkimon yhtiöltä yli viiden miljoonan euron vahingonkorvauksia. Taustalla oli osakekauppakiista, joka liittyy Hartwall Arenan myyntiin kesällä 2013.

Myöhemmin Hjallis Promotion myi osakkeet hallin uusien venäläisomistajien eli Rotenbergin perheen ja Gennadi Timtshenkon yhtiölle Arena Eventsille. Kauppa kytkeytyi samoihin aikoihin, kun jääkiekkojoukkue Jokerit julkisti sopimuksen Venäjän KHL-liigan kanssa.

Sanoma syytti Hjallis Promotionia epärehellisestä toiminnasta. Se katsoi, että Hjallis Promotion salasi käynnissä olleet neuvottelut venäläisten kanssa eikä kertonut lopulta toteuttamastaan kokonaisjärjestelystä Helsinki Halli Oy:n osakkeilla.

Sanoma-konserni omisti Helsinki Hallin osakkeista noin 18 prosenttia. Harkimon aiemmin antaman lausunnon mukaan osakkeet myytiin edelleen samalla hinnalla kuin ne ostettiin pienosakkailta.


Harkimo kiisti alusta alkaen tehneensä kaupassa mitään väärää.

Riitajuttu vireillä lähes kaksi vuotta

Sanoma käynnisti oikeustoimet Hjallis Promotionia vastaan alkuvuonna 2014. Riitajuttu tuli vireille helmikuussa 2014 turvaamistoimen myötä. Maaliskuussa 2014 Hjallis Promotionin omaisuutta asetettiin hukkaamiskieltoon kolme miljoonaa euroa.

Myöhemmin Porvoon käräjäoikeus määräsi Harkimon omaisuutta takavarikkoon enintään 5,75 miljoonan euron arvosta.

Helsingin käräjäoikeus puolestaan määräsi viime helmikuussa Hjallis Promotionin omaisuutta vakuustakavarikkoon yhteensä 11,5 miljoonan euron arvosta.

Riidan lopulta voittanut Harkimo ei halua ottaa tässä vaiheessa kantaa mahdollisiin jatkotoimiin.

– Omaisuuteni on ollut lähes kaksi vuotta myymis- ja hukkaamiskiellossa. Yleisellä tasolla voin sanoa, että silloin kun toinen voittaa, toinen osapuoli joutuu korvaamaan ainakin oikeudenkäyntikulut, Harkimo sanoo.

Lisää aiheesta:

Joel Harkimo syyti hurjan summan rahaa Jokerit-yhtiölleen – rajusti velkaantunut yritys asetettiin konkurssiinVenäläisoligarkit luopuvat entisen Hartwall-areenan omistuksistaanUroksen pääomistajasta rikostutkinta myös Sveitsissä – STT: Jyrki Hallikaisesta teki rikosilmoituksen yhden prosentin Uros-osuudesta 20 miljoonaa maksanut sijoittajaYle: Gennadi Timtshenkon osuus entisestä Hartwall-areenasta takavarikoituHjallis Harkimo on yhä mukana useissa yrityksissä, monella niistä raskaita tappioita – "Yksi kaveri just tutkii, miten näitä yrityksiä lopetetaan"Sanoma yritti saada Harkimon hallikaupat rikostutkintaan ennen viime eduskuntavaaleja
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 17:53
    Sanna Marin

    Marinilta suora vastaus ehdolle asettumisesta – katso tästä tunnelmia yleisötilaisuudesta

  • 17:39
    Sanna Marin

    Sadat suuntasivat kuulemaan Sanna Marinia – raikuvat aplodit

  • 17:05
    Kitee

    Kiteellä pelastusoperaatio: Kaksi henkilöä joutui veden varaan

  • 16:14
    Liikenne

    Ajokeli muuttuu petolliseksi – "Varoituksen sana"

  • 15:47
    Ilmavoimat

    Tämä on käytöstä poistettavien Hornetien kohtalo