Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Helsingin parveketurmaa tutkitaan yhä tappona, epäilty kiistää – parvekkeesta ei ole löydetty vikoja

0:38Nainen putosi parvekkeelta Helsingissä ja kuoli – poliisi tutkii mahdollista henkirikostaNainen putosi parvekkeelta Helsingissä ja kuoli – poliisi tutkii mahdollista henkirikosta
Julkaistu 08.10.2025 16:18
Toimittajan kuva
Katariina Taleva

katariina.taleva@mtv.fi

Poliisi ei ole vieläkään sulkenut pois onnettomuuden mahdollisuutta.

Helsingin Hietalahdenkadulla sattuneesta parveketurmasta epäilty mies kiistää syyllisyytensä rikokseen.

Käräjäoikeus vapautti miehen eilen tiistaina, mutta tapauksen tutkinnanjohtajan Juha Piipon mukaan miestä epäillään edelleen taposta.

– Henkilö kiistää häneen kohdistuvat rikosepäilyt, Piippo sanoo MTV Uutisille.

Nainen putosi 5. kerroksen parvekkeelta Helsingin Hietalahdenkadulla 17.syyskuuta ja kuoli. Poliisi tutki tapausta alun perin onnettomuutena, mutta otti jo alkuvaiheessa myös mahdollisen rikoksen huomioon. 

Saman viikon aikana poliisi otti kiinni miehen, joka asui samassa asunnossa parvekkeelta pudonneen naisen kanssa. Mies vangittiin todennäköisin syin epäiltynä taposta vielä samalla viikolla.

59-vuotiaalla miehellä on MTV:n selvityksen mukaan rikostaustaa.

Oma hietalahti parvekeMies ja nainen asuivat yhdessä asunnossa.

Lue myös:Helsingin parveketaposta epäilty mies on uhannut aiemmin heittää vauvan ikkunasta

Onnettomuus edelleen mahdollinen vaihtoehto

Tutkinnanjohtaja kertoo, että tapausta on selvitetty kuulusteluin, ja epäilty on ollut asiallinen kuulusteluissa.

Poliisi ei ole vieläkään pystynyt poissulkemaan onnettomuuden taikka henkirikoksen mahdollisuutta. Molemmat tapahtumankulut ovat edelleen mahdollisia.

Piipon mukaan selvityksen saaminen on haastavaa.

Heti turman tapahduttua, poliisi kertoi epäilevänsä, että turmapaikan parvekkeesta on irronnut levymäinen osio.

Taloyhtiön isännöitsijä kertoi aiemmin MTV Uutisille, että parvekkeisiin tehtiin kuntotutkimus kuukausi ennen tapahtumaa.

LK Hietalahden parveke 3 19092025Parveketurma tapahtui syyskuun 17. päivä.Lehtikuva

Piippo sanoo, että kyseisen parvekkeen parvekelevyä on tutkittu.

– Sitä on tutkittu, varsinaisiin vahvuustesteihin tai -arvioihin ei ole päästy. Se on sitten eri viranomaisten tehtävä. Tällä hetkellä ei ole tiedossa, että siinä olisi mitään vikaa.

Aiemmin poliisi on kertonut myös sen, että nainen ja mies olivat tapahtumahetkellä asunnossa kahdestaan.

Piippo ei ota kantaa kyseisen päivän tai illan tapahtumankulkuun.

– Se on hämärän peitossa vielä, Piippo sanoo.

Lue myös: Nainen putosi parvekkeelta Helsingissä ja kuoli – poliisi ei sulje pois henkirikosta

Lisää aiheesta:

Nainen putosi asuntonsa parvekkeelta Hietalahdessa ja kuoli – poliisilla on epäiltyUllanlinnan surma saattaa muuttua murhatutkinnaksi – epäilty on paljastanut, mihin oli kuljettamassa vaimonsa ruumistaPoliisi kertoo, miksi se kävi Myyrmäessä murhatun postinkantajan kotona vasta viikkoja tapahtuneen jälkeen – "Kaikki viittasi siihen, että näin on"Postinjakajan murha Vantaan Myyrmäessä taas pimeä – vangittu 19-vuotias perui puheensa: "Nyt ei ole epäiltyjä"Poliisilla tutkinnassa jo kaksi pimeää väkivaltarikosta Vantaalla – postinjakajan surma vaikuttaa täysin sattumanvaraiselta: "Kaikki mahdollisuudet pidetään auki"27-vuotias mies surmattiin päähän ampumalla Kangasalla – kaksi vuotta on kulunut, mutta tekijä on yhä vapaana
HenkirikoksetKuolemantapauksetRikosepäilytHelsinkiRikos

Tuoreimmat aiheesta

Henkirikokset
  • 05:46
    Rikospaikka

    Pyhtään henkirikos herätti kysymyksen: Voiko peli motivoida nuorta tekemään rikoksen?

  • ma14:58
    Rikosepäilyt

    Helsingin parvekekuolemasta epäilty vapautettiin

  • ma12:54
    Hovioikeus

    Vilja Eerikan murhaajaisä haluaa vapaaksi: "Ei ole mitään kytköksiä rikolliseen maailmaan"

  • 4.10.05:49
    Rikosepäilyt

    "Mie virheen tein": Kohtelias teini kävi tappokeikalla ja palasi kotiin nukkumaan – näin poliisi selvitti Pyhtään mysteerimurhan

  • 3.10.15:50
    Lahti

    65-vuotias nainen puukotti yllättäen ystäväänsä kesken illanvieton – Lahdessa useita väkivaltarikoksia